Sozopol - Letovisko

Tepající historické městečko s neopakovatelnou atmosférou

Malebné historické a rybářské městečko Sozopol se nachází asi 33 km jižně od Burgasu. Leží na skalnatém poloostrově vulkanického původu, který vybíhá do Černého moře. Novější část města je pak na pevnině.

Toto místo bylo osídleno již v 5. tisíciletí před Kristem. Nynější městečko bylo založeno v 7. století před Kristem milétskými Řeky pod jménem Apollonia. Později byla tato řecká kolonie připojena k byzantské říši a přejmenována na Sozopolis (Město spásy), což souviselo s přijetím křesťanské víry. V době středověku se rozvíjel obchod a stavba lodí a Sozopol se tak stal nejdůležitějším přístavem prvního bulharského království. Dodnes v Sozopolu zůstala kotva jako symbol města.

V roce 1970 byla stará část města vyhlášena architektonickou a historickou rezervací, chráněnou UNESCEM. S historií Sozopolu se můžete seznámit v Archeologickém muzeu, které nabízí množství vzácných artefaktů. Okouzlí vás sbírka amfor či jedinečné keramické nádoby s výjevy oslavujícími Dionýsa. Město Sozopol přitahuje návštěvníky i svými dlážděnými, křivolakými, úzkými uličkami se starými domy s kamennou podezdívkou a dřevěnými vysunutými patry. Tyto úžasné stavby pocházejí z 18. a 19. století. Milovníci historie mohou navštívit i kostely, např. kostel Sveta Bogorodnica, který byl postaven v 15. století.

V Sozopolu zažijete idylu malebných zákoutí, tichých hospůdek na útesu nad vlnami, rybářů vyplouvajících za úsvitu na moře, umělců vystavujících v galeriích a na ulici svá díla, starých žen vytvářejících přímo před vámi nádherné pletené a háčkované ubrusy. Během letní sezóny se v Sozopolu konají i festivaly, koncerty a další kulturní akce. Milovníci pěší turistiky či cykloturistiky se mohou vydat na výlety po okolí. Objevíte zde klidné vesnice, skalnaté zátoky či pozoruhodné útesy.

Pláže v Sozopolu

Za zmínku určitě stojí i krásné místní pláže. Město Sozopol je na severu i na jihu obklopeno písečnými zátokami. A jsou to právě nádherné pláže, s jemným světlým pískem, které jsou zde, na pobřeží Černého moře, největším lákadlem. Sozopol se pyšní severní a jižní stejnojmennou pláží a vyhledávanou je i pláž Chernomorets Gradina, kterou najdete, vypravíte-li se na sever od Sozopolu. Po pobytu u moře můžete navázat procházkou po městě, návštěvou restaurací, obchodů, kaváren, barů či diskoték.

Počasí v Sozopolu

Pro dovolenou jsou ideálními měsíci červen, červenec, srpen a září, kdy můžete očekávat teplé a slunečné počasí s teplotami kolem 30 °C a asi deseti hodinami slunečního svitu denně. Moře se postupně ohřívá a v nejteplejším období dosahuje teplot okolo 25 °C.

Předpověď počasí pro Sozopol najdete např. na accuweather.com (v češtině).

Služby

V Lozenci je k dispozici náš delegát a je zde pro Vás připravena pestrá nabídka fakultativních lodních výletů, výletů do jiných míst černomořského pobřeží. Je zde v provozu škola vodních sportů včetně potápění, či můžete okusit rybolov nebo cykloturistiku.

Transfer

Transfer z letiště Burgas (cca 43 km) potrvá asi 50 min. (v závislosti na provozu).

To nejdůležitější o Sozopolu

Řada obchodů, minimarketů, stánků a obchodů se suvenýry, restaurací, kaváren, barů, stánků s ovocem a zeleninou.
Nabídka výletů a pronájmů dopravních prostředků přes zástupce Viamare.
Přístav s výletními loděmi. Na pláži je možnost pronájmu lehátek a slunečníků, je zde také škola vodních sportů a můžete si tak řadu z nich vyzkoušet. Můžete si také pronajmout kola a zabývat se cykloturistikou. Jsou zde banky, bankomaty, směnárny, muzea, kostely a další historické památky, poliklinika a lékárna.

Zástupce Viamare do místa pravidelně dojíždí.

V Sozopolu Viamare doporučuje

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour