25 let s vámi ...

242 ­489 ­351

rezervace@viamare.cz

Lesbos - ZajímavostiMOLIVOS (MITHIMNA)


Kouzelné městečko Molivos (oficiální název Mithimna) je považováno za jedno z nejkrásnějších míst na celém ostrově. Pro městečko jsou typické řady kamenných domů s červenými střešními taškami postavené terasovitě v prudkém svahu a zaklíněné mezi malý přístav a mohutný byzantsko-benátský hrad s rozsáhlým opevněním. Hrad dominuje celému okolí a skýtá nádherný výhled na Egejské moře i na nedaleké Turecko. Není divu, že byl zařazen do programu EU na záchranu a obnovu byzantských hradů a pevností.

Samotný Molivos je významným kultovním a kulturním centrem, kde se každoročně pořádá mnoho akcí jako jsou výstavy uměleckých děl, přednášky, tradiční lidové festivaly a divadelní představení. V úzkých křivolakých uličkách naleznete také spoustu galerií a obchůdků se starožitnostmi. V letovisku můžete navštívit i stálé expozice archeologického muzea a městské galerie. Velkému zájmu turistů se také těší místní antický hřbitov ležící u bran Molivosu. Přestože cestovní ruch se významně podílí na příjmech místních obyvatel, jejich stálou součástí života je i zemědělství a rybolov. Právě čerstvé úlovky místních rybářů a další tradiční kulinářské speciality můžete ochutnat v mnoha místních tavernách a restauracích. Nejvíce jich je v malém pitoreskním přístavu, kde z taverny nebo z „kafenionu” můžete pozorovat rybáře přímo při práci. Po dobrém jídle si pak můžete dopřát lahodný nápoj v jednom z několika barů, odkud je okouzlující výhled na moře.

Pobřeží Egejského moře je v letovisku lemováno úzkou, ale poměrně dlouhou oblázkovou pláží (modrá vlajka EU) s možností pronájmu lehátek a slunečníků a provozováním některých vodních sportů. Asi 3 km severovýchodně od Molivosu leží pláž Eftalou s termálními lázněmi postavenými přímo u moře, v nichž voda dosahuje teploty 43-46 °C a je cítit sírou.


ZKAMENĚLÝ LES


Přibližně v půli cesty z kláštera Ipsilou a letoviska Sigrí se rozkládá chráněná přírodní památka - zkamenělý les. Tento úkaz vznikl přibližně před 20 milióny let při sopečném výbuchu poté, co byl les zaplaven lávou a zbytky kmenů po vychladnutí zkameněly. V době před erupcí bylo okolí sopek zalesněno sekvojemi, borovicemi, buky, palmami a několika dalšími druhy dřevin a rostlin, které zde ani nikde ve středomoří již nerostou. Tento zkamenělý les je pouze jedním ze dvou na světě takovéhoto rozsahu (druhý a méně významný zkamenělý les se nachází v americkém státě Arizona) a v Evropě je ojedinělým úkazem. Chráněné území tzv. „Národní les” v současné době zabírá plochu cca 15 tis. hektarů, což je jen malá část jeho původní rozlohy a velká část lesa je stále pohřbena pod nánosy sopečného prachu a půdy. Turisté zde mají jedinečnou šanci prohlédnout si stromy, z nichž některé vypadají jako živé, všude kolem se povalující zkamenělé kořeny a dokonce i listy. Čeká na ně prohlídková trasa dlouhá 2,3 km. Fosílie jsou ohraničeny ploty, za které je vstup zakázán pro jejich ochranu před poškozením. Tato oblast je velice horká a vyprahlá, proto je doporučeno vzít si s sebou na tento výlet dostatek tekutin.


TERMÁLNÍ PRAMENY A LÁZNĚ


Ostrov Lesbos byl odpradávna místem s velice aktivní tektonickou činností, která způsobila dokonce i odtržení ostrova od pevniny a zformovala ho do dnešní podoby. Některá místa ostrova jsou stále tektonicky činná, což se naštěstí již neprojevuje erupcemi. Díky bohatým zásobám podzemní vody a tektonické činnosti na ostrově vyvěrá mnoho termálních pramenů, které jsou obohaceny o chemické prvky a často slouží k léčebným účelům. Některé z těchto termálních minerálních pramenů dalo vzniknout několika lázním. Termální lázně zde byly vybudovány již v antické době a k největšího rozkvětu dosáhly během turecké nadvlády v 18. a zejména 19. století. Lázně jsou zde vybudovány jak ve vnitrozemí, tak na pobřeží moře, kam často tyto teplé prameny vyvěrají. Tyto lázně jsou nejvýznamnější na ostrově:


POLICHNITOS


V městečku Polichnitos se nacházejí nejteplejší termální prameny vyvěrající v Evropě. Jejich teplota dosahuje 76-91 °C. Lázně se nacházejí 60 metrů nad hladinou moře nedaleko břehu řeky Almyropotamos. Vyvěrá zde 5 minerálních horkých pramenů, ze kterých jsou však pro léčebné účely využívány jen tři. Tyto prameny jsou určeny zejména k léčbě revmatismu, artritidy, kožních nemocí, zánětu sedacího svalu a gynekologických nemocí. V lázeňském domě jsou instalovány 2 bazény s horkou vodou, která již nedosahuje tak vysokých teplot, pouze 42-44 °C.


EFTALOU


Na okraji letoviska Molivos vyvěrají termální prameny Eftalou přímo do moře. Na břehu moře jsou vybudovány lázně s veřejným bazénem a několika samostatnými vanami. Kdo nechce být zavřený v lázeňské budově, může si zaplavat v moři nebo jen sedět na mělčině a nechat se omývat mořskou vodou smíchanou s minerálními prameny. Vzhledem ke krásnému okolí a možnosti využívání minerálních pramenů přímo při koupání v moři patří tyto lázně mezi nejoblíbenější. Jedinou stinnou stránkou je zde trochu náročnější přístup pro osoby se sníženou pohyblivostí. Po relaxační koupeli je nasnadě se jít občerstvit do nedaleké restaurace Eftalou, která je vyhlášená svou výbornou kuchyní. Budova starých lázní bývá někdy zamčena, i když je otevírací doba, proto musí turisté využít služeb v nových lázních, ve kterých však musí platit vstupné.


SKALA THERMI


Přímořské letovisko a lázeňské městečko v jednom, Skala Thermi, se rozkládá podél jihovýchodního pobřeží ostrova, přibližně 11 km od hlavního města Mytilini. Zdejší prameny dosahují teploty téměř 47 °C a jsou využívány již od dob antiky. V letovisku jsou v současné době otevřeny moderní lázně, kde se léčí choroby pohybového ústrojí, poruchy krevního oběhu, nemoci jater, ale také katar nebo bronchitida. Za návštěvu stojí i antické lázně, které jsou poměrně zachovalé, ale již dávno nejsou v provozu. Po léčebné proceduře se můžete posilnit v některé z několika místních taveren a restaurací stojících přímo u moře, které nabízejí pestrou škálu tradičních pokrmů, čerstvých ryb a mořských plodů.


LÁZNĚ GERA


Vznik lázní v Thermi ležících na pobřeží zálivu Gera se datuje na začátek 19. století a v současné době jsou tyto lázně největší na celém ostrově. Léčí se zde podobně jako v další lesboských lázních nemoci pohybového ústrojí, poruchu krevního oběhu, cukrovka, nemoci dýchacího ústrojí a mnoho dalších nemocí. Podle archeologických nálezů stojí lázně na místě, kde stál v antických dobách chrám bohyně Héry. Lázně jsou rozděleny na dámské a pánské a v každé z těchto částí je umístěn mramorový bazén, který vypadá, jakoby byl tisíce let starý. V bazénu je voda o teplotě téměř 40 °C, která vyvěrá z hloubky 2500 metrů pod zemským povrchem. Složení této termální vody je podobné jako v německých lázních Baden-Baden.


KLÁŠTERY A KOSTELY


KOSTEL PANNY MARIE (GLYKFYLOUSA PANAGIA)


Přímo v centru města Petra se tyčí na skále kostel Panny Marie. Vede k němu 114 schodů vytesaných do skály a je z něj úžasný výhled na městečko a mořem obklopenou krajinu. Kostel dostal dnešní podobu v roce 1747 a velké slavnosti na počest Panny Marie se pořádají 15. srpna.


KLÁŠTER LEIMONOS


Komplex budov mezi městy Kalloni a Filia, klášter Leimonos, byl založen v roce 1523. Je to velmi důležité duchovní místo na ostrově s muzeem a knihovnou. Druhý víkend v říjnu se zde pořádají oslavy na památku Sv. Ignáce.


KLÁŠTER PERIVOLI


V údolí v bezprostřední blízkosti silnice mezi vesničkami Vatousa a Antissa stojí v krásném údolí malý klášter, o nějž se stará jedna stařenka, která prý před mnoha lety do kláštera přišla a už tu zůstala. V klášterní kapli je zobrazena apokalypsa v bizarních nástěnných malbách ze 16. století, které jsou nejcennější památkou v klášteře. Název kláštera Perivoli znamená „zahrada”, kterou okolí kláštera také velice připomíná a není nadto na chvíli se zde zastavit a posedět ve stínu olivových stromů a vychutnat zdejší naprosto klidnou atmosféru.


KLÁŠTER IPSILOU


Na cestě z Antissy do letoviska Sigri se naskýtá krásný pohled na klášter Ipsilou, který byl postaven na jednom horském vrcholu již v 9. století n.l. a přebudován ve 12. století n.l. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů na Lesbosu. Klášter je kromě svého religiózního účelu využíván jako muzeum antických religiózních rouch a nádherných rukopisů datujících se až do r. 1588.


MUZEA


Na Lesbosu jsou muzea všeho druhu, většina vesnic má své muzeum s místní historickou sbírkou.


ARCHEOLOGICKÉ MUZEUM


Archeologické muzeum najdete v bývalém panském domě poblíž přístavu v Mytilini. Ve dvou halách jsou vystaveny keramické exempláře z prehistorického období a hliněné figuríny. Starobylá keramika z antického a helénistického období se zde shromáždila z různých míst celého ostrova. Na nádvoří je Aeoliánův sloup, mramorový trůn Potamona, fontána z dob turecké okupace a další artefakty.


TERIADOVA KNIHOVNA A MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ


Knihovnu, která se nachází v oblasti Vareia s krásnou přírodou, nechal postavit Teriade na své vlastní náklady. Potřeboval totiž budovu, kde by uchovával svoje publikace. Dům vystavěl v olivovém háji, kde měla dům i jeho rodina, a rozkládá se na ploše 1 km2. Obsah muzea se skládá z 29 unikátních knih uměleckých kritiků s obrazy takových malířů jako byl Picasso, Matisse, Giacometti a další. Knihy jsou ve speciálních schránkách a stránky jsou zarámovány na stěnách, takže je může každý obdivovat.


MUZEUM LIDOVÉHO UMĚNÍ


Muzeum se nachází blízko přístavu města Mytilini, v ulici Kontouriotou, a bylo vytvořeno z kanceláře Starého přístavu. Je zde velké množství příkladů, které vysvětlují kulturu ostrova zahrnující hliněné talíře z Agiasoos s malbami z denního života, formy na sýry, truhly, pistole, meče, šavle, lampy, kostýmy a šperky.


PŘÍRODOPISNÉ MUZEUM


Jedno z nejnovějších přírodopisných muzeí, Muzeum zkamenělého lesa, se nachází na vrcholku městečka Sigri. Seznámíte se zde z geologickou historií ostrova.


ARCHEOLOGICKÁ MÍSTA


MYTILINI


V severní části hlavního města se nachází nejrozsáhlejší hrad východního středomoří. Byl používán již za doby římské a byzantské a nyní slouží jako dějiště různých letních slavností.


ŘÍMSKÝ AKVADUKT


Římský akvadukt se nachází asi 600 metrů západně od vesnice Moria. Jsou to pozůstatky fantastické technické vymoženosti, která začínala v regionu Agiassos, pokračovala přes vesnice Lambou Mylou a Larsos a zásobovala hlavní město Mytilini vodou.


ANTICKÉ DIVADLO


Antické divadlo se nachází v borovicovém háji na vršku severně od města Mytilini. Jedná se o jedno z největších antických divadel v Řecku, kam se vešlo až 15 000 diváků. Divadlo bylo postaveno neznámo kým a po nějaké době bylo opraveno Římany. Podle tohoto antického divadla bylo postaveno divadlo v Římě.


MEŠITA YENI


Mešita je ukázkou turecké architektury s řeckými rysy. Najdete jí v severní části města Mytilini, kterou jako první obývali Římané a Turci. Byla postavena v letech 1823 - 1828 a nyní slouží jako výstavní síň.


ANTICKÁ ANTISSA


Severně od letoviska Gavathas se nachází místo, ke kterému se váže legenda o Orfeovi - antická Antissa. Nacházejí se zde ruiny antického města, sloupy a zbytky mramoru roztroušeného v údolí.


VESNICE


PETRA


Přímořské letovisko Petra je postaveno v zeleném údolí. Je vklíněno mezi pobřeží s nádhernou písečnou pláží (vlajka EU) a skalnaté hory tvořící přirozenou hranici města. Když sjíždíte k městečku, naskytne se Vám neopakovatelný pohled do údolí. V žádném případě nemůžete přehlédnout mohutnou dominantní skálu, která se zvedá uprostřed údolí. Údajně se jedná o ostrov, který vystoupil v dávných dobách z moře. Nebyli by to Řekové, kdyby si nevybrali toto místo pro stavbu kostela. Tyčí se zde nad okolní krajinou a dostanete se k němu, vystoupáte-li po 114 schodech vytesaných do skály. Kostel se jmenuje Glykfylousa Panagia a je zasvěcený Panně Marii. 15. srpna se zde každoročně konají slavnosti, na které se sjíždějí návštěvníci z blízka i z daleka. Z tohoto místa se naskýtá nádherný výhled na Petru a na celé okolí. Petra Vám nabídne vše, co ke krásné dovolené patří. Nábřeží s promenádou a s tavernami, kavárnami a obchody, větší i malá náměstíčka, uličky a různé kouty plné zeleně a květin. I na Vás zde padne klid a pohoda a pomalá atmosféra města a velmi brzy se přizpůsobíte tempu místních obyvatel. Ve večerních hodinách se uzavře centrum městečka pro automobily a to ještě podtrhne malebnost tohoto místa. Atmosféra tradiční lesboské osady na Vás dýchne i v zapadlejších uličkách Petry, kde si připadáte jako v odlehlých horských vesničkách ve vnitrozemí Lesbosu. V letovisku se nachází mnoho tradičních taveren, restaurací, barů a obchůdků.


ANAXOS


Přímořské letovisko Anaxos vzniklo v otevřeném zálivu kolem nádherné písečné pláže pouze pár minut od vesničky stejného jména. Anaxos se nachází jen několik kilometrů jihozápadně od Petry. Petru však nezahlédnete, je schovaná za skalnatým útesem. Z anaxoského zálivu se Vám však naskytne nádherný pohled na starobylý Molivos s benátským hradem a jeho půvabnými barevnými domky. V Anaxosu naleznete vše, co k dovolené u moře patří. Čisté moře a místní nádhernou pláž s hrubým pískem (vlajka EU), která je lemovaná mnoha tradičními tavernami se širokým výběrem místních specialit a mořských plodů.


MOLIVOS (MITHIMNA)


Kouzelné městečko Molivos (oficiální název Mithimna) je považováno za jedno z nejkrásnějších míst na celém ostrově. Pro městečko jsou typické řady kamenných domů s červenými střešními taškami postavené terasovitě v prudkém svahu a zaklíněné mezi malý přístav a mohutný byzantsko-benátský hrad s rozsáhlým opevněním. Hrad dominuje celému okolí a skýtá nádherný výhled na Egejské moře i na nedaleké Turecko. Není divu, že byl zařazen do programu EU na záchranu a obnovu byzantských hradů a pevností. Samotný Molivos je významným kultovním a kulturním centrem, kde se každoročně pořádá mnoho akcí jako jsou výstavy uměleckých děl, přednášky, tradiční lidové festivaly a divadelní představení. V úzkých křivolakých uličkách naleznete také spoustu galerií a obchůdků se starožitnostmi. V letovisku můžete navštívit i stálé expozice archeologického muzea a městské galerie. Velkému zájmu turistů se také těší místní antický hřbitov ležící u bran Molivosu. Přestože cestovní ruch se významně podílí na příjmech místních obyvatel, jejich stálou součástí života je i zemědělství a rybolov. Právě čerstvé úlovky místních rybářů a další tradiční kulinářské speciality můžete ochutnat v mnoha místních tavernách a restauracích. Nejvíce jich je v malém pitoreskním přístavu, kde z taverny nebo z „kafenionu” můžete pozorovat rybáře přímo při práci. Po dobrém jídle si pak můžete dopřát lahodný nápoj v jednom z několika barů, odkud je okouzlující výhled na moře.


PLOMARI - „město ouza”


Na jižním pobřeží ostrova se nachází tzv. „město ouza”, Plomari. Je druhým největším městem ostrova a je pozoruhodné kromě svého přízviska i svým tvarem, neboť připomíná amfiteátr otevřený směrem k moři. V Plomari se vyrábí ouzo světového věhlasu (např. Barbayiannis Ouzo a Ouzo Giannatsi) a mnoho dalších značek místních výrobců. Místní obyvatelé mají v oblibě zejména extra silné ouzo a nejspíše z tohoto důvodu se o nich říká, že jsou tak trochu potrhlí, ale také že dokáží vychutnat život do poslední kapky. O tom, že jsou obyvatelé Plomari na výrobu ouza hrdí, dokládá i fakt, že mají i muzeum ouza - Barbayiannis ouzo museum. Nikdo v Plomari však nejspíše není na své ouzo tak hrdý jako otec a syn Kabarnosovi, kteří vyrábí světoznámé Ouzo Giannatsi stále starým tradičním způsobem a nikdy by svoji značku neprodali velkým destilérkám, jak to učinilo mnoho dalších drobných výrobců. Je zde také možno, zúčastnit se přednášky o výrobě ouza přímo ve výrobně a spojit to též s ochutnávkou.

Město samotné je tvořeno směsicí velkých starých panských sídel, chátrajících továren, lisoven olivového oleje a mnoha domů různých tvarů a barev. Obě strany města jsou vytyčeny malými roklemi, které se během zimních měsíců při deštivém počasí promění v řeku. Původní město Plomari stálo tam, kde je dnes vesnice Megalohori. V letech 1841 a 1843 byly však vesnice i přístav zničeny požárem, po kterém bylo postaveno město Plomari a stalo se důležitým centrem obchodu a průmyslu. Díky turecké nadvládě je zde mnoho staveb postaveno v orientálním tureckém stylu, který se mísí s řeckou architekturou a vytváří tak velice působivý celek.

V Plomari je mnoho restaurací, taveren a barů, kde můžete ochutnat místní speciality, ryby a plody moře a pochutnat si na skleničce výborného ouza. Velkou atrakcí pro turisty je také zdejší přístav, který je plný rybářských lodí, které denně dodávají čerstvé ryby a mořské plody na tradiční rybí trh.


VATOUSA


Do Vatousy se dostanete jednou z nejkrásnějších cest ostrova, po které se můžete vydal buď od jihu z letoviska Skala Eressos nebo ze západu od letoviska Sigri přes hory a vesnici Antissa. Horská vesnička Vatousa se nachází uprostřed nádherného úrodného údolí sopečného původu, které se táhne v délce 6 km.

Pro vesničku jsou charakteristické úzké uličky prudce stoupající do okolních kopců. Ve Vatouse se nachází také místní muzeum se sbírkami starých knih vázaných v kůži, sbírkou místních lidových krojů, kuchyňského nádobí a zemědělského nářadí. Ve vesničce dále naleznete tradiční kavárnu a kostel Nanebevzetí Panny Marie, jejíž vchod je ozdoben moderní freskou vytvořenou místním umělcem.


GAVATHAS


Pojedete-li z kláštera Perivolis směrem na vesničku Antissa, brzy po pravé straně uvidíte směrovku na Gavathas. V letovisku Gavathas se můžete občerstvit a ochutnat místní speciality v mnoha tradičních tavernách a vychutnat atmosféru krásného přístavu a poklidu letoviska s nádhernou pláží Cambos, v jejíž blízkosti jsou ideální podmínky pro šnorchlování.


ANTISSA


Vesnice Antissa leží přímo u silnice vedoucí z jihu, kde se větví do dvou směrů - na jih (Eressos) a na západ (Sigri). Z hlavní silnice se sjíždí do vesnice ostrou zatáčkou kolem sochy bohyně Niké a vede přímo na náměstí s několika tavernami, poštou, zdravotním střediskem a tradičním holičstvím. Největším zážitkem zde bývá nedělní sešlost vesničanů v místních tavernách po bohoslužbě, přičemž muži a ženy s dětmi chodí do jiných taveren.


SIGRI


Poklidná původně rybářská vesnička Sigri se ukrývá na západním pobřeží ostrova. Svým návštěvníkům nabízí odpočinek na krásné písčité pláži a v místních tavernách specializujících se na přípravu mořských plodů. Sigri má velmi specifické klima, protože je ochlazováno chladnějším větrem než zbytek ostrova a tedy i ve zdejším velmi horkém létě zde panuje příjemné počasí. Vesničku střeží turecký hrad datující se do 18. století n.l. Do hradu můžete vejít železnou branou a z hradeb si vychutnat krásný výhled na vesnici a její okolí. V Sigri je umístěno také moderní historicko-přírodovědné muzeum, které mimo jiné zaujme exponáty zkamenělých stromů z nedalekého „zkamenělého lesa”, který patří mezi nejpozoruhodnější místa na celém ostrově.


TAVÁRI


Na jižním pobřeží přibližně 15 km od letoviska Skala Eressos leží malé klidné letovisko Tavari s několika tavernami, které lemují zdejší úzkou pláž s velmi pozvolným vstupem do moře. Asi 1 km po nezpevněné cestě se dostanete na krásnou písčitou pláž, kde naleznete dokonalé soukromí.


ERESSOS A SKALA ERESSOS


Vesnička Eressos je situována v jihovýchodní části ostrova Lesbos, přibližně 90 km od hlavního města ostrova Mytilini. Vesnička byla v antice důležitým obchodním centrem a rodištěm několika významných osobností jako byli filozof a botanik Theophrastus a Aristotelův žák filozof Phanias. Z doby antiky se zde zachovaly pozůstatky hradeb. Ve vesničce dnes panuje poklidná atmosféra, kterou můžete vychutnat při posezení na zdejším náměstí při šálku kávy nebo skleničce ouza v některé z několika kaváren a taveren.

Asi 4 km směrem na jih od vesničky Eressos se nachází přímořské letovisko Skala Eressos, které láká turisty zejména svou nádhernou písčitou pláží, která se vine v délce 3 km a patří k nejkrásnějším a nejčistším v celém Řecku. Ne nadarmo byla tomuto letovisku udělena modrá vlajka EU značící čistotu moře a pláží. Písčitá pláž je v letovisku Skala Eressos lemována mnoha tavernami, bary a kavárnami, z nichž mnohé mají dřevěná mola vystupující až na pláž a vytváří tak úžasnou atmosféru. Centrum města v blízkosti pláže je uzavřeno pro automobilovou dopravu, můžete tedy úzkými ulicemi městečka chodit bez obav o svoji bezpečnost při toulkách po místních obchůdcích se suvenýry nebo při hledání občerstvení v místních tavernách a kafetériích. Hlavní obživou místních obyvatel bylo vždy zemědělství a rybolov, kterému se stále věnuje několik rybářů a s jejich úlovky se můžete setkat na rybím trhu v malém přístavu, případně v místních tavernách.

Skala Eressos leží na konci krásného úrodného údolí, které je ideálním místem pro nenáročnou pěší turistiku, případně cykloturistiku, pro toulky a vyjížďky mezi malými farmami, kostelíky, antickými ruinami a pro poznání místní fauny a flóry. Nedaleko pobřeží leží na mořském dně potopena turecká loď, která byla potopena v řecko-turecké válce o nezávislost v roce 1821 a přitahuje stále pozornost potápěčů.


SKALA KALLONIS A ZÁLIV KALLONIS


O přímořském letovisku Skala Kallonis se říká, že je hlavním městem ostrova, co se týká přírody a sardinek. Příjmy místních obyvatel totiž pramení zejména ze zemědělství, rybolovu především sardinek a turistiky zaměřené na přírodu. Údolí s velice bujnou vegetací, které se rozkládá nad Skala Kallonis, je místem, kde nalézá své hnízdiště široké spektrum druhů ptáků při migraci ze severu Evropy na jich, což sem každoročně na jaře láká mnoho ornitologů a turistů z celého světa zajímajících se o tyto živočišné druhy. Zátoka vypadá spíše než moře jako vnitrozemské jezero, které je obklopeno ze dvou protilehlých stran horami a úrodným údolím mezi nimi na severní straně a průlivem na jihu. Tento záliv je plný sardelí, kterými je ostrov Lesbos také proslavený a každoročně se zde pořádá tzv. „Sardelový festival”. Říká se, že zdejší sardele jsou nejzdravější na světě, neboť obsahují vysoké množství minerálů, což má být podle místních historek způsobeno tím, že zimní a jarní deště smívají z olivových stromů olej, který pak stéká spolu s vodou do zátoky.

Město Skala Kaloni je důležitým přístavem a turistickým centrem celé zátoky. V letovisku je krásná písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře, která je obklopena tavernami, restauracemi, hotely. Další ubytování, možnosti stravování, obchody se suvenýry, supermarkety a banky naleznete v centru města nedaleko pláže. Nejspíše díky okolním horám, ve kterých se neustále točí vítr, je toto letovisko vhodné pro windsurfing.


PLÁŽE


Pobřeží ostrova Lesbos se vine v celkové délce 370 km a je velice členité a skalnaté. Mezi skalnatými výběžky se nachází mnoho kilometrů písčitých a oblázkových pláží, které se liší svou délkou, šířkou, tvarem, ale i dostupností a rušností. Čekají tu na vás rušné pláže plné (ale většinou ne přeplněné) turistů, surfařů a milovníků vodních sportů. Pro ty, kteří vyhledávají opuštěné klidné pláže, jich Lesbos nabízí bezpočet.


Jedna z nejlepších pláží ostrova je PLÁŽ v letovisku SKALA ERESSOS, která patří mezi nejlepší pláže celého Řecka. Tato pláž je také oceněna modrou vlajkou EU, což signalizuje vysokou čistotu vody a pláží. Písčitá pláž je dlouhá 3 kilometry a je vhodná pro rodiny s dětmi i díky pozvolnému vstupu do moře. Na okraji této pláže je i úsek oblíbený nudisty.


Další oblíbenou pláží je MĚSTSKÁ PLÁŽ v letovisku MOLIVOS, nad kterou ční byzantsko-benátský hrad. Nedaleko odsud se nachází nepříliš veliká pláž rozsahem, avšak veliká významem - PLÁŽ EFTALOU. Je známá především lázněmi s termálními prameny, které zde vyvěrají přímo do moře a vznikají tak přírodní lázně.


Město Petra přitahuje turisty i svou krásnou pláží, která je lemována mnoha tavernami, restauracemi a bary. Kdo chce prožít poklidnou pobytovou dovolenou u moře, tomu lze doporučit městské PLÁŽE v městečku PETRA a v nedalekém letovisku ANAXOS.


V letovisku Gavatha se rozkládá další krásná pláž, která je však turisty poměrně opomíjena, neboť zde v minulosti byly velké problémy s mořskými řasami. Tento problém je již ale vyřešen a PLÁŽ GAVATHA si v ničem nezadá s ostatními plážemi na ostrově Lesbos.


Poměrně liduprázdná bývá PLÁŽ ANTISSA, která leží také stranou mas turistů. Tato pláž je místy skalnatá, oblázková a mělké dno moře je po několika metrech písčité.


Nejpopulárnější z pláží v zálivu Kallonis je PLÁŽ v letovisku SKALA KALLONIS, kde je možné si pronajmout plážové lehátko se slunečníkem a občerstvit se v některé z místních taveren a restaurací. Vzhledem k velkému množství ptactva hnízdícího v nedalekém okolí je možné tu vidět dokonce i pelikány.


PLÁŽ v AGIOS ISIDOROS, které leží nedaleko Plomari, je jedno z nejlepších míst na koupání na celém ostrově, neboť dno moře je zde písčité v kombinaci se skalnatým mělkým dnem a otevřeným mořem a je tak vhodné pro šnorchlování.


Nejdelší pláží ostrova je PLÁŽ VATERA táhnoucí se v délce 7 kilometrů. Pláž je zastavěna hotely, tavernami a kavárnami jen na několika místech, jinak je zde možné nalézt místa, kde nebudete nikým a ničím rušeni.


Mezi dalšími můžeme jmenovat také pláže Gera, Tarti, Melinda, Kroussos, Tsonia, Skala Mestegna, Skala Kynodon, Agios Ermogenis, Haramida. Na ostrově mimo jmenované můžete nalézt i mnoho dalších bezejmenných nebo méně významných pláží.


OSLÍ FARMA


Chcete-li na své dovolené na ostrově Lesbos zažít opravdu něco nezapomenutelného, nemůžeme Vám než doporučit výlet lesbosskou krajinou na hřbetě osla. Již od roku 1990 nedaleko letoviska Molivos provozuje pan Michaelis oslí farmu, která je oblíbeným cílem mnoha turistů navštěvujících Lesbos. Pan Michaelis Vás bezpečně provede po skrytých stezkách, které on tak dobře zná a Vám se naskytne nádherný pohled na jedna z nejkrásnějších míst ostrova. I když jste nikdy na hřbetu osla neseděli, nemusíte se bát, zkušení průvodci Vás rychle zasvětí do tajů nenáročné jízdy a Vy zažijete při výletu jistě spoustu zábavy. Při celodenní túře objevíte krásy zdejší přírody a hor a při večerních vyjížďkách si budete moci vychutnat západ slunce ze hřbetu osla a posilnit se při barbecue a osvěžit vychlazeným vínem. Pokud nemáte osly zrovna v oblibě, je zde možné vyjet si na koních, které si můžete předem zamluvit, pokud jste zdatní jezdci na koních nebo si domluvit jízdu i s instruktorem.


OUZO


Od pradávna se snažili lidé vytvářet alkohol z různých směsí bylin, ovoce, kořenů, květin, semen extrahováním, ochucováním a destilací za účelem vyrobit nápoj pro uvolnění a zábavu. Nejinak tomu bylo při výrobě dnes již světoznámého ouza.

V době, kdy se začaly v arabském světě vyrábět destiláty kvašením, vyrobili v byzantské říši arménští kovotepci měděnou nádobu pro destilaci, která se posléze rozšířila i na území celé byzantské říše a zejména do dnešního Turecka a Řecka a začala tak zlatá éra destilace. Na území dnešní Malé Asie, tedy Turecka, se vyráběly v období byzantské říše destiláty zejména z vína a fíků a v této éře započala také výroba anýzovky na ostrovech Lesbos a Limnos a výroba pryskyřice na ostrově Chios. Tyto všechny suroviny a postupy při destilaci se postupně prolnuly, což dalo základ pro výrobu rakije.

Na území Malé Asie se těm, kteří raki vyráběli, říkalo rakitzides, neboť vyráběli alkoholický nápoj - destilát z hroznového vína s anýzem, vonným kořením nebo pryskyřicí. V turecké říší byla posléze výroba destilátů vystavena prohibici, ale členové vysoké kasty v Turecku udělili výrobcům rakije speciální privilegium, díky čemuž se výroba ouza uchovala do dnešních dnů. Pádem Turecké říše v 19. století se mnoho rakitzides uchýlilo do Řecka a zejména na ostrov Lesbos, kde rivalitou těchto utečenců a místních destilérů došlo k velkému rozvoji výroby a také spotřeby rakije, později pojmenované ouzo. Název je odvozen od slova „uso Massalia” - pro použití v Marseilles, což byl nápis, který označoval balíky se zásilkou kukel bource morušového vysoké kvality na výrobu hedvábí, jenž byly dodávány z oblasti Soluně do Marseilles. Podle jedné teze turecký konzulární lékař Anastas Bey navštívil jednoho dne město Tyrnavos a ochutnal místní tsipourio a po ochutnávce prý prohlásil: „Toto je Uso Massallia, moji přátelé”, čímž chtěl říci, že tento nápoj je té nejvyšší kvality. Od té doby se prý raki se postupně stalo ouzem.

Výroba ouza se po staletí příliš nezměnila, zejména při výrobě v menším destilériích. Nejdůležitější je při výrobě ouza měděná destilační nádoba, do které se dává 96% líh vyrobený z přírodních surovin spolu s anýzem a případně dalším kořením (koriandr, hřebíček, skořice). Po destilaci se nazývá produkt kvas ouza, který se opět míchá s 96% lihem, může se dosladit cukrem a nakonec se ředí vodou. Ouzo musí obsahovat minimálně 20% kvasu ouza. Ouzo by mělo pak obsahovat 37,5 - 40% alkoholu. Existují také druhy ouza, které se vyrábí pouze ředěním kvasu ouza s vodou a patří tak mezi nejkvalitnější a také nejdražší. Ouzo se dále již nijak nepřichucuje ani vícekrát nedestiluje, jak tomu je u podobného nápoje, ze kterého také ouzo vzešlo, tsipouro, které je však více podobné italskému nápoji grappa.

Ouzo je vzhledem čirá tekutina, pokud se však zředí vodou získává mléčně bílou barvu. To je dáno olejem, který je obsažený v anýzu. V Řecku je ouzo k dostání nejen ve všech barech a tavernách, ale také ve specializovaných restauracích nazývaných „ouzeries”, kde se k ouzu podávají malé pokrmy „mezes” - chobotnice, saláty, kalamáry, sardinky, grilované lilky, ústřice a další. Řekové pak u několika skleniček ouza dokáží sedět a debatovat dlouhé večery.


SARDELE A SARDELOVÁ PASTA


Ostrov Lesbos je kromě výroby ouza a olivového oleje také proslavený díky lovu sardelí a hlavně výrobou sardelové pasty. Sardele se loví zejména ve dvou největších zálivech na ostrově - Kalloni a Gera. Někdo říká, že sardele ze zálivu Kalloni jsou nejlepší na celém ostrově, někdo se přiklání k zálivu druhému. Ať je to tak či onak, sardelea potažmo sardelová pasta z ostrova Lesbos patří k nejvyhlášenějším na světě a patří mezi hlavní vývozní artikly Lesbosu.

O důležitosti sardelí pro místní obyvatele svědčí i fakt, že je zde každoročně v srpnu v letovisku Skala Kallonis pořádán „Sardelový festival”. Toto rybářské městečko je také hlavním střediskem lovu sardelí na ostrově. Lov sardelí se koná v časných ranních hodinách, kdy jsou ryby nasolovány rovnou na palubě a čerstvé upravovány večer v místních tavernách. Jsou dochucovány olejem, citrónovou šťávou a různými druhy koření podle chutia přání hostů. Sardele jsou podávány jako předkrmy nebo jsou součástí menších pokrmů, které Řekové s oblibou konzumují při popíjení ouza.Katalog Řecko, Bulharsko 2017

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2016 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour