Andros - ZajímavostiAndroské zídky


Velké množství zídek, které se nazývají XIROLITHIES dělí ostrov Andros na bezpočet malých částí. Tyto zídky vzbuzují u návštěvníků Androsu úžas a každý si klade otázku o jejich smyslu. Zídky byly postaveny s velkou námahou a pečlivostí a sloužily jako hranice mezi poli jednotlivých majitelů pozemků. Kromě toho sloužily jako ohrady pro zvířata a to zejména pro ovce. Majitelé pozemků přidělili každému členu rodiny část pozemku. To vedlo k tomu, že krajina vypadá jako Patchwork z políček a zídek, které sahají až k vrcholům hor. Další důvod k rozdělení polí bylo střídání osevu obilí a trávy. Zídky byly postaveny z domácí břidlice. Konstrukce je mimořádně zajímavá a nalézá se pouze na ostrově Andros a v severní části ostrova Tinos. Velké ploché a špičaté břidlicové desky byly postaveny v pravidelných odstupech a kolem nich byly navrstveny drobné úlomky kamenů. Tento způsob stavby ušetřil nejen namáhavou práci s vrstvením drobných kamenů, ale vytvořil i mimořádně zajímavý prvek v krajině.


Holubí věže (holubníky)


Holubí věže jsou charakteristickými stavbami na Kykladách, zejména na ostrovech Andros, Tinos Mykonos a Syros. Na Androsu naleznete téměř všude holubí věže, především ale v oblasti kolem KAPPARIA a KORTHIONU, kde v blízkosti jednotlivých vesniček napočítáte až 6 holubích věží. Přesný důvod těchto staveb není znám, ale předpokládá se, že holubi byli silně spojeni s mytologií a náboženstvím - byli to poslové lásky a míru. Aby byli holubi přivábeni, stavěly se tyto věže s velkou láskou a smyslem pro krásu, a to na chladných a chráněných místech. Místa pro vystavení věží byla vybírána tak, aby se sem holubi opět rádi vraceli. Ve 13. století po příchodu Benátčanů na Kyklady bylo uzákoněno, že majitelé pozemků mohou volně stavět tyto holubí domy. Chudí vesničané, kteří museli pracovat pro feudály se museli o tyto věže starat, a to i přesto, že holubi způsobili na úrodě mnoho škody. Jakmile Benátčané opustili Kyklady, převzala tato privilegia ostrovní aristokracie. Holubí věže se stavěly a udržovaly nadále pro krásu a dekorativnost ostrova. V 19. století opustila většina aristokratických rodin ostrov, aby se věnovali obchodu ve městech, který vynášel více než zemědělství. S jejich odchodem je spojen pomalý rozpad a zánik mnohých holubích domů. Zbývající holubníky převzali zemědělci a tím nastalo to nejnešťastnější období pro holuby. Vesničané holuby chytali a zabíjeli je. Buď si je sami upekli a snědli nebo je uložili do oleje a octa a vyváželi je ven z ostrova jako exklusivní specialitu. To byl také důvod proč vznikaly nové holubí věže. Bezohlednost myslivců a stále klesající počet obyvatelstva na ostrovech přispěla k pomalému zániku holubích domů. Dnes se na ostrovech nachází jen několik málo udržovaných holubníků.


Tradiční bydlení na AndrosuAndros se liší od ostatních ostrovů Kyklad především v geografické struktuře. Jsou zde velká pohoří, která jsou oddělena hlubokými roklemi a malými úrodnými údolími s velkým množstvím vody, což má za důsledek, že lidé žijící v této oblasti těží z této vody. Dostatek vody a příznivé podmínky pomáhají místním farmářům být ekonomicky nezávislí. Především na severu ostrova nejsou hustě osídlené oblasti, ale vždy dva až tři domky stojí samostatně. Architektura, kterou dnes nazýváme tradiční, se rozvíjela od byzantské doby do začátku tohoto století.


V některých oblastech můžeme vidět tři různé typy domů - opevněná obydlí, farmy a malé domky užívané farmáři během práce na poli a pro jejich zvířata. Všechny druhy domů byly stavěny z kamene s rovnou střechou. Střechy byly stavěny tak, že velké cca třímetrové kameny byly pokládány na dvě protější stěny a nebo byly pokládány na kmeny cypřišů. Aby zastřešování bylo jednodušší, stěny byly mírně nakloněny dovnitř. Ve středověku nebyly domy zvenku nijak omítnuty. Omítka a vápenný nátěr byly později použity k zaplnění děr mezi kameny.


Opevněná obydlí užívala především šlechta. Měly dvě až tři patra a vchod byl v prvním patře po dřevěných schodech, které se z bezpečnostních důvodů v noci zvedaly. Na ochranu těchto pevností byla užívána malá okénka masgalia, kterými byl na vetřelce lit žhavý olej. Dále se stavěla okna loxikes - okno, které bylo uvnitř širší než zvenku a bylo vhodné pro střílení. Dále zde byla okna pro kanony. V přízemí byly pokoje sluhů, skladiště a dále lagounia, což jsou tunely - skrýše pro obyvatele v případě nebezpečí. V prvním patře byla obývací místnost a vnitřní schodiště do vyšších pater, ve kterých byly ložnice. Ložnice byly jediné místnosti s velikými okny.


Farmy


Na Androsu známe dva typy farem. Jsou to typy do tvaru L a typ platimetapo - což znamená archeologicky velmi členité. Tyto farmy se stavěly na základě povětrnostních podmínek a potřeb farmářů. Domy ve tvaru L se skládají z velkého prostorného obývacího pokoje ve vyšším patře a z kuchyně a ložnice v nižší části. Obvykle pod obývací částí bývá sklep. Druhý typ obydlí se většinou skládá z přední a zadní části. V přední části je převážně nižší sklípek a obývací místnost a v zadní části potom kuchyň a ložnice. Obývací místnost byla centrem veškerého dění, zde se celá rodina především v zimě scházela. V této místnosti je někdy také ohniště, obvykle se však tato místnost vytápěla z magalie, která vedla horký vzduch z neustále hořícího ohně z kuchyně. V obývací místnosti je často také postel pro rodiče. Ta byla vbudována do stěny v tichém koutku místnosti. Ve větších obydlích byla místnost pro hosty. V obou typech domů je vchod do obývací místnosti po dřevěných schodech, který byly na noc vytahovány. Později, když už nebylo tak velké nebezpečí nájezdů pirátů, se stavěly ve stejném podlaží terasy s kamennými schody.


Malé domky, které místní nazývají kellia, jsou roztroušeny všude po ostrově, kde je zemědělství. Jsou to jednoduchá přístřeší, která využívali farmáři během své práce, uchovávali zde úrodu a také sloužily jako příbytek pro zvířata. Většinou se skládaly z jedné místnosti a malého sklípku.


Batsi podrobněji


Pokud cestujete z přístavu Gavrion směrem na hlavní město Andros - Chora a odbočíte-li na Batsi, otevře se před Vámi překrásný výhled na záliv a městečko Batsi. Během uplynulých 15ti let se Batsi vyvinulo v idylické přímořské letovisko, které navzdory rostoucímu turismu zůstalo místem, kde se můžete nejen zotavit, ale kde můžete strávit i poklidnou dovolenou.
Původní vesnička Batsi měla jen několik domů, jejichž stáří se dnes odhaduje na 110 až 120 let. V dřívějších dobách bylo pouze rybářským přístavem a rybáři žili v okolních vesničkách. Západně od hlavního náměstí je deska z roku 1877, kterou zhotovil zedník Mastropedo, který se také zúčastnil stavby tří nejstarších domů v Batsi. Jsou to budovy nad schody, které vedou z hlavního náměstí. Dnes se zde nachází obchod s ovocem a zeleninou. Další staré domy jsou v blízkosti hotelu Aura, dále kolem náměstí a za současným obchodem se smíšeným zbožím. Většina těchto domů byla v uplynulých letech rekonstruována nebo přestavěna.První hotel v Batsi byl hotel Krinos. Sídlil v budově, která byla v roce 1880 postavena jako škola pro tkaní hedvábí. V letech 1920 - 1930 byla tato škola přebudována na hotel. V následujících letech až do vypuknutí 2. světové války trávila v Batsi poklidné dny pouze jen hrstka turistů. Po válce, zejména od roku 1955, se Batsi stalo oblíbeným letoviskem a bylo zde postaveno několik nových domů. Příjezd z Rafiny však zdaleka nebyl tak pohodlný jako dnes. Návštěvníci se museli spokojit s převozem v jednoduchých člunech nazývaných KAIKI, které ale nemohly přistát v rybářském přístavu v Batsi. Návštěvníci tedy museli přestoupit na rybářské čluny, které je dovezli do přístavu v Batsi. První trajekt, který se nazýval ELAN, přistál na Androsu zhruba v roce 1969. To dalo podnět ke zvolna se rozvíjejícímu turismu. Zejména západně od tehdejší vesnice byly postaveny nové domy. Díky tomu, že v přístavu Gaurion přistávají 3-4 trajekty denně, těší se Batsi stále větší oblibě. Život v Batsi se odehrává většinou na hlavním náměstí. Nejrůznější kavárny, bary, restaurace a obchody, které naleznete kolen hlavního náměstí, umožňují pestrý život v přístavu. V kavárnách je možno posnídat, dostat zde nejrůznější nápoje a občerstvení. Restaurace jsou v poledne i večer otevřeny a nabízejí jednoduché, ale chutné speciality řecké kuchyně. Řecko nabízí mnoho kulinářských zázraků.
I mimo centrum Batsi najdete několik restaurací a jsou zde i dvě diskotéky. V Batsi naleznete vedle obchodů s potravinami i lékárnu, lékaře, zubaře, poštu, telefonní a telegrafní společnosti, policejní stanici, 2 banky, bankomaty, butiky a nejrůznější obchůdky se suvenýry. Dlouhá písečná pláž v Batsi je vzdálena jen několik metrů pěšky od hlavního náměstí. Tato pláž je ideálním místem pro děti. Kolem pláže se nachází několik taveren a restaurací, které jsou otevřeny po celý den Po několika minutách chůze v okolí Batsi objevíte další překrásné písečné pláže.


Během letních měsíců můžete na motorových člunech navštívit také pláže Agia Maxina a Agios Petros. Na obou těchto plážích jsou restaurace, které Vám nabídnou typická řecká jídla. Pro milovníky vodních sportů jsou na plážích v Batsi připravena šlapadla, lodní lyže a plachetnice. V Batsi je také řada půjčoven aut, malých skútrů a mopedů. Veřejná autobusová doprava i taxíky odjíždějí z hlavního náměstí. Lodní výlety z přístavu Batsi k osamělým plážím se pořádají pouze během hlavní sezóny.

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour