Recenze - SYNERO

Zobrazit ubytování
9,3
UBYTOVÁNÍ 8
SLUŽBY 9
OKOLÍ 10
STRAVA 10
Pěkná dovolená

Na Krétu jezdíme v podzimních termínech opakovaně a rádi, ve Stalidě jsem byli po osmi letech podruhé, opět jsme vybrali apartmány Synero a snídaně v hotelu Kyknos. Bylo nás celkem 5, tak jsme měli přízemní apartmán pro 4 a studio ve druhém patře pro jednoho. Člověk se samozřejmě neubrání srovnávání. Stalida celkově je dnes asi na pohled hezčí a čistější než dříve, zmizela téměř všechna smetiště a rozbořené domy, více se dbá na vzhled okolí i když samozřejmě - pořád je to Kréta a ne třeba Rakousko, s tím se musí počítat.Na Krétu jezdíme především za krásným mořem a odpočinkem, nevyhledáváme luxusní rezorty a máme radši místo popíjení u baru a zábavy s hotelovými animátory vlastní program, takže tato lokalita i ubytování je pro nás naprosto vyhovující.

Poloha

Moře nádherné, zažili jsme vlny i pár klidných dní, měli jsme štěstí na počasí. Nejbližší pláž Alexander Beach vypadá jinak než si pamatujeme, asi bouře jí za ty roky kus spláchly a stavební úpravy hotelu také asi něco ubraly, tam kde bývalo místo na volné položení ručníků už jsou jen holé kameny a vedle byla první polovinu pobytu vyplavena hromada řas, kterou nikdo neuklízel, takže tam se ležet nedalo a zbytek pláže byl nacpaný slunečníky těsně vedle sebe. Ke konci pobytu hromada řas zmizela a už se tam zase dalo více koupat.My ale chodili radši na Ikaros Beach, dá se volně procházet hotelovým areálem a pláž je tam krásná, ve vzdálenější části je i místo bez slunečníků. Obě dvě pláže jsou opravdu kousek cesty, což potvrzuje i naše babička po operaci kyčle, neměla problém tam dojít i několikrát denně.Večer jsme se chodili projít buď do Malie nebo na druhý konec Stalidy k přístavu a pozorovali noční cvrkot. Nejlepší zmrzlinu mají ve Sweet World směrem od Synera vlevo, kus dál stejným směrem je rychlé občerstvení Cretan Family, doporučujeme.Také byl moc pěkný výlet pěšky přes kopce do vesnice Mochos, značený pěší i bike trail začíná, když prejdete hlavní silnici kousek za zastávkou busu 31 a projděte až za odlehlejší hotely. Je to krásná divočina, vyskládaná oslí cesta z kamenů, kozy, pichlavé keře a maličké bramboříky, nezapomenout za sebou zavírat drátěné branky. Nedoporučuji za vedra, zásobu vody sebou, v Mochozu se dá občerstvení koupit. My byli v takové jednoduché hospůdce mezi místními, velmi milé setkání, náměstí s turistickým ruchem zůstalo za rohem a byl to jiný svět. Boty určitě pevnější, žádné žabky ale minimálně nějaké outdoorové sandály se špičkou. Cyklistům tuto cestu mohu doporučit jen na celoodpružených kolech a pouze pokud mají zkušenost s jízdou v terénu, prostě je to pro bikery ale stojí za to.Jedna cesta ze Synera je asi 6 km a převýšení přes 500 m. My to šli volně asi 2,5 hodiny.Jinak se dá busem zajet do Heraklionu nebo Agios Nicolaos, také je na jeden den fajn hlavně pro děti aquapark ve Star Beach v Herosnisos, je to taková malá, ekonomická varianta velkého Watercity a platí se pouze 8 e za celodenní vstup na tobogány, slunečník a lehátka, kdo nechce, neplatí nic, vstup je volný a dojedete si tam pohodlně busem.

Ubytování

Studia v patře jsou prostorná, pohodlná, dobře větratelná i bez klimatizace (mimo nejhorší vedra v plném létě). Zařízení naprosto dostačující.Apartmány - tam jsme byli letos trochu zklamaní. Před lety jsme měli prvni apartmán s verandou do přední zahrady a ten byl naprosto super, dost velký pro čtyři, účelně zařízen. Myslela jsem, že jsou všechny apartmány přibližně stejné, ale bohužel ne. Náš apartmán s výhledem do zadního traktu zahrady působil stísněně, přední mistnost s kuchyní se hodila maximálně pro krátký pobyt tří osob, čtyři jsme se ani nemohli vejít ke stolu, všechno nádobí a vybavení bylo evidentně pro 3. Myslím, že kdybychom si řekli, tak majitel chybějící židli a nádobí dodal, ale my jsme si vypůjčili vše za studia, kde bydlel další člen naší výpravy sám a tak jsme to neřešili. A další židle by se tam stejně nevešla. Vařit v tomto prostoru, vyndat třeba něco z lednice, to byl leckdy úkol pro hadí ženu 😀 Ve vybavení chybí krájecí prkénko a slušný nůž, vařečka. Další hvězdičku z hodnocení musím ubrat kvůli naprosto příšerné matraci na dvojlůžku. Péra z ní se neúprosně tlačila do těla na všech možných i nemožných místech, dali jsme si pod prostěradlo ještě deky pro změkčení a vyrovnání a tak jsme nějak těch 12 dní přežili, ale o kvalitním spánku se mluvit nedá. Matrace na přistýlkách byly v pořádku.Úklid byl bez problémů, ručníky a povlečení měněny častěji než je v našich krajinách zvykem, když praskla žárovka, stačilo ji nechat na viditelném místě a po návratu od moře byla už vyměněna.Nebýt té matrace a umístění 4 lidí v apartmánu který nevyhovoval prostorově, dala bych ubytování plný počet hvězdiček. Přitom ve vedlejším apartmánu, kde jsme byli před lety a který plně vyhovoval, byli ubytováni jen dva lidé. Asi moc nechápu systém výběru pokojů. Nicméně pořád je to jedno z nejpříjemnějších ubytování, které jsme na Krétě zažili.

Stravování

Měli jsme snídaně v Kyknos a stejně jako před lety i teď vynikající. Jednou jsme si přikoupili večeři a moc dobré, není co vytknout. Také jsme jeden večer byli v hotelu na barbecue s živou řeckou hudbou, minule se nám to líbilo, ale letos myslím, že celkově to nestojí za ty peníze 25e za dospělou osobu. Asi je lepší zajít si na večeři někam do běžné taverny nebo si koupit v hotelu o víkendu běžnou řeckou večeři. Jinak jsme vařili sami, nakupovali v Malii nebo nejčastěji v supermarketu Gemini.

Další služby

Pan delegát byl příjemný a vstřícný, podal základní informace a víc jsme nepotřebovali. Organizované výlety jsme tentokrát nevyužili, zdály se nám zbytečně drahé a nejsme příznivci davových prohlídek. Zajeli jsme si busem kam jsme chtěli, zastávky jsou blízko a bus jezdí každou čtvrthodinu. Auto jsme měli pronajaté při minulém pobytu a vše bez problémů, tentokrát jsme ho nepotřebovali. Velký a dětský bazén s malým hřišťátkem je k dispozici v hotelu Kyknos, minulý pobyt jsme tam často chodili, letos už jsou děti velké a tak jsme nevyužívali.

Jana Slezáková
14.10.2018