Vše o Kypru

Chystáte se na Kypr? Přečtěte si více o této krásné zemi. Na této stránce se dozvíte vše o geografii Kypru, výtečné kuchyni a tradičních pokrmech, bohaté kultuře a o kyperském hospodářství. Stručně zabrousíme také do historie a pozveme vás na prohlídku nejkrásnějších kyperských památek.

Geografie Kypru

Kypr je po Sardinii a Sicílii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Leží v jeho východní části na sever od Egypta, na jih od Turecka, na východ od Řecka a na západ od Sýrie. Území ostrova je rozděleno na dvě části. V roce 1974 tu totiž proběhl vojenský převrat, po kterém došlo k okupaci severu ostrova Tureckem, následně k rozdělení ostrova a ustanovení Severokyperské turecké republiky. Ostrov tedy tvoří Kyperská republika na jihu a Severokyperská turecká republika na severu. Ta však nikdy nebyla mezinárodně uznána jako suverénní stát. Obě části od sebe odděluje tzv. Zelená linie střežená jednotkami OSN. Demarkační linie protíná i hlavní město Nykósia. Krajině dominuje pohoří Troodos, které pokrývá většinu jižní a západní části ostrova. Nejvyšší bod pohoří, hora Olympos (1 952 m n. m.), je zároveň nejvyšší horou Kypru. Kypr po dlouhá staletí ovlivňovaly mnohé kultury. Mísí se tu asijské, africké i evropské vlivy. Na ostrově tak můžete obdivovat nespočet antických, byzantských nebo benátských památek. Největším lákadlem je však stále průzračné moře s nádhernými plážemi. Na jedné z nich se tu podle pověsti zrodila z mořské pěny bohyně krásy a lásky Afrodita. Také proto se Kypru často přezdívá ostrov lásky. Kypr si prostě zamilujete.

Vlajka země Kypr
Oficiální název Kyperská republika (Κυπριακή Δημοκρατία)
Datum založení 16.08.1960
Hlavní město Nikósie / Lefkósie (Λευκωσία / Lefkoşa)
Měna Euro (EUR)
Rozloha 9 251 km2
Nejvyšší hora Olympos (1 952 m n. m.)
Náboženství pravoslavné křesťanství (cca 89 % obyvatel)
Oficiální jazyk řečtina
Časový posun + 1 hodina

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně čerpá ze středozemních tradic. Základem jídelníčku jsou ryby a mořské plody. Základem snad všech pokrmů je olivový olej a čerstvé koření. Kromě ryb na Kypru ochutnejte skopové, hovězí nebo kozí maso. Na místních trzích pořídíte výtečný místní med, olivy všeho druhu a vynikající sýry feta či halloumi. Skutečným kulinářským zážitkem na ostrově je meze – soustava předkrmů, kterých při slavnostních příležitostech může být i šedesát. Pro Kypřany je jídlo smyslovým zážitkem. Pokud usedáte ke stolu s Kypřany, počítejte s tím, že mohou hody trvat i celé hodiny. Za své národní jídlo považují Kypřané ofto kleftiko, tedy pečené skopové maso s bramborem. Doporučit můžeme i moussaku, zapečený pokrm z mletého masa a zeleniny, nebo stifado, cibulový guláš z hovězího. Velmi oblíbená pochoutka, kterou musíte vyzkoušet, se jmenuje octapodi krasato. Pod exotickým názvem se skrývá chobotnička v červeném víně. Víno z Kypru se těší oblibě už dlouhá tisíciletí. Bylo prý oblíbeným mokem Dionýsose, řeckého boha vína, a pili ho Homér, Euripides i faraóni. Ve středověku, po dobytí ostrova v roce 1191, přivezl kyperské víno do své vlasti anglický král Richard Lví srdce. Z vinných keřů ostrova prý Francouzi vyšlechtili i šampaňské odrůdy a za potomky kyperských keřů se považují i odrůdy Madeira, Tokaj a Marsala. Nejslavnějším kyperským vínem je Commandaria. Jeho pití se ve 13. století stalo znakem kultury a vznešenosti evropské aristokracie. Kyperské vinařství odolalo i 300 letům turecké nadvlády, i když muslimové víno nepijí. Tak na zdraví a dobrou chuť.

Kyperská kultura, tradice a státní svátky

Kypr byl součástí antické řecké civilizace, což se odráží v bohatosti jeho kulturních tradic a památek. Historický význam ostrova potvrdila i mezinárodní organizace UNESCO, která na svůj seznam kulturního dědictví zařadila deset byzantských horských kostelů a města Kato Pafos, Palaipafos a Choirokoitia. Na jedné z kyperských pláží se podle pověsti zrodila z mořské pěny bohyně lásky a krásy Afrodita. Kyperským rodákem je i známý antický filozof Zenon z Kitia, zakladatel stoicismu. V moderní době se tu narodil také nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2010 Christopher A. Pissarides. Kypřanem byl i Michalis Kakojannis, režisér Oscary oceněného snímku Řek Zorba (1964).

Seznam svátků

Kypřané si potrpí na své svátky, okázale je slaví a dodržují své tradice. Mají dva druhy svátků: národní a místní, většinou s vazbou na historické nebo náboženské události.

1. ledna
Nový rok
6. ledna
Theofania (svěcení vod)
2. března
Čisté pondělí
25. března
Den nezávislosti Řecka
17. – 20. dubna
Velikonoce
1. května
Svátek práce
8. června
Ducha svatého
15. srpna
Nanebevzetí Panny Marie
1. října
Den nezávislosti Kypru
28. října
Den „OCHI“
25. – 26. prosince
Vánoce

Stručná historie Kypru

Do poloviny 12. století byl Kypr poklidným a prosperujícím ostrovem, než ho v roce 1158 násilně zabrali křižáci. Ti tu v roce 1191 založili křižácký stát a po necelých třech stoletích prodali ostrov Benátkám. V roce 1571 získala ostrov Osmanská říše a po celých 307 let zůstal Kypr pod její nadvládou. Roku 1878 padl ostrov do rukou Britů, kteří tu zůstali až do roku 1960. Nechali tu po sobě levostranný provoz na komunikacích a dvě vojenské základny. Kypr získal nezávislost v roce 1960 a v roce 1961 se stal součástí Commonwealthu. Brzy na to se ale rozhořel konflikt mezi Turky a Řeky. Ten v roce 1974 vyvrcholil tureckou invazí na severovýchodní část ostrova. Vznikl separatistický stát Severokyperská turecká republika, který nebyl nikdy mezinárodně uznán. Řeckou a Tureckou část ostrova dodnes odděluje tzv. Zelená linie, kterou střeží vojska OSN.

Nejkrásnější památky na Kypru

Kypr po dlouhá staletí ovlivňovaly mnohé kultury. Mísí se tu asijské, africké i evropské vlivy a vedle sebe tu úplně samozřejmě stojí antické amfiteátry, románské hrady, byzantské kostely či arabské mešity. Obzvláště ceněné je nejstarší město Kypru, Larnaka. Objevíte tu pevnost ze 17. století s popravčí komorou a šibenicí a v bezprostřední blízkosti pevnosti mešitu El-Kebir z 19. století. Náměstíčko ve staré části města se honosí asi nejcennější památkou Larnaky vůbec – kostelem Agios Lazaros z 10. století. Zavítejte i do archeologického muzea, které ukrývá předměty z vykopávek z blízkého starověkého města Kition. Na okraji města narazíte na dvě další zajímavá místa. Prvním z nich je akvadukt Kamares z roku 1745, druhým je slané jezero Larnaka Salt Lake, které se v zimě stává domovem tisíců plameňáků. Na slaném jezeře si prohlédněte i islámské posvátné místo, mešitu Hala Sultan Tekke, ve které jsou podle pověsti uloženy ostatky příbuzné proroka Mohameda. Ve městě Limassol můžete kromě mnoha mešit obdivovat i ruiny původního městského království Amathus, Apollonův chrám nebo hrad Kolossi. Na půli cesty mezi Larnakou a Limassolem se v nadmořské výšce 668 m n. m. tyčí klášter Stavrovouni, který je považován za nejstarší klášter na Kypru. V roce 327 ho prý založila císařovna Helena a uložila v něm část svatého kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Centrální pohoří Troodos vám také odhalí množství památek. Ve vesničkách Lania nebo Omodos poznáte tradiční výrobu nejstaršího vína na světě Commandaria. Pokocháte se pohledem na nejvyšší horu Olympos a navštívíte Kykkos, nejbohatší klášter na ostrově. Fanouškům archeologie by neměla uniknout návštěva Hirokitie. Hirokitia patří mezi první sídliště na světě a je chráněná mezinárodní organizací UNESCO. Ta potvrdila historický význam ostrova tím, že na svůj seznam kulturního dědictví zařadila deset byzantských horských kostelů a celá města Kato Pafos, Palaipafos a Choirokoitia.

Kyperské hospodářství

Vinná réva, brambory a ječmen jsou nejdůležitějšími zemědělskými artikly. Svůj význam má i chov prasat, koz a ovcí. Přesto pracuje v zemědělství, lesnictví a rybářství pouhých 8 % kyperských Řeků. Největším zdrojem peněz do ostrovního rozpočtu je bezesporu turismus. Každý rok sem přijede přes 2 000 000 turistů z celého světa. Turistický ruch se zde zaměřuje na bohatší klientelu. Proto zde vznikají nejluxusnější hotely a spousta špičkových golfových hřišť a tenisových kurtů. Podle prognóz má turismus na ostrově i v následujících letech potenciál růst a rozvíjet se.

Zájezdy do destinací

MAPA2: https://www.viamare.cz/google/map/data-provider
Zobrazit mapu