Lesbos - Letovisko

Krásná příroda, bohatá fauna a flóra, překrásné pláže. To je Lesbos, třetí největší řecký ostrov, také nazývaný jako ostrov klidu a pohody.

Lesbos je dalším ostrovem náležejícím pod Řecko, leží v severovýchodní části Egejského moře u hranic s Tureckem. Dle mytologie ostrov Lesbos objevily a osídlily múzy. Dle bájí však Lesbos získal jméno od krále Lesbose, jenž byl synem antického hrdiny Lapithose a vnukem bájného Aeoluse.

S rozlohou 1630 km2 je třetím největším řeckým ostrovem. Na délku měří 90 km a na šířku 45 km, délka jeho pobřeží je 320 km. Ostrov obývá přibližně 110 000 obyvatel, z nichž zhruba třetina žije v hlavním městě Mytilini.


Zobrazit místo Lesbos na větší mapě
Poloha hotelů na mapě má pouze informativní charakter a je poskytována bez záruky.


Ostrov Lesbos nabízí krásné přírodní scenérie s bohatou faunou a flórou. Borovicemi pokryté vrcholky se střídají s olivovými háji, které pokrývají značnou část jihu a východu ostrova Lesbos. Nejvíce olivových hájů je na severu ostrova v oblasti Stipsi, odkud je i nejlepší olivový olej. Výroba místního olivového oleje tvoří podstatnou část obživy obyvatel a patří společně s krétským olivovým olejem k nejlepším v Řecku. Příznivci ouza si také přijdou na své. Vyrábí se zde na 50 druhů tohoto alkoholického nápoje. K nejlepším patří ouzo z Plomari, rázovitého městečka na jihu ostrova Lesbos, které je druhým největším na ostrově. O vulkanickém původu ostrova Lesbos svědčí množství termálních pramenů a lázní. Další velkou zajímavostí ostrova Lesbos je Zkamenělý les, který je nejrozsáhlejší v Evropě. Nalézá se v západní části ostrova mezi městy Eressos, Antissa a Sigri. Můžete tak vidět pozůstatky vegetace, která zde byla před 20 miliony let. Nezapomeňte navštívit městečko Sigri, kde najdete muzeum k tomuto zajímavému fenoménu. Lesbos je rovněž vyhledáván kvůli pozorování ptáků, jelikož je tranzitním bodem a domovem více než 130 druhů stěhovavých ptáků.


Hlavní město Mytilini je současně i hlavním přístavem ostrova Lesbos, jemuž dominuje středověká pevnost. Je zde řada muzeí, "Socha svobody" a další zajímavé stavby. Panuje zde čilý denní a noční život. V severní části ostrova Lesbos, jíž dominují piniové lesy, je unikátní středověké městečko Molivos s byzantským hradem a tradiční architekturou chráněnou organizací UNESCO a další velmi zajímavá místa, kam cestovní kancelář Viamare pořádá své zájezdy. Jedná se o vesničky Petra a Anaxos, které mimo jiné nabízejí krásné pláže. Západní část ostrova Lesbos je odlišná od jeho zbytku, je sušší a méně osídlená. Kromě Zkamenělého lesa zde můžete navštívit i vesničku Skala Eressos, údajné rodiště básnířky Sapfó, s krásnou písečnou pláží a archeologickým muzeem. Ve střední části ostrova Lesbos naleznete zátoku Kalloni s několika vesničkami a krásnou přírodou a také středisko Skala Kalloni s krásnou dlouhou pláží. Skala Kalloni je proslulá lovem těch nejlepších sardinek a jako centrum pro pozorování ptáků. Oblast okolo vesnice Vatera je rájem pro všechny, kteří milují nedotčenou přírodu a klid. Nabízí jednu z nejkrásnějších pláží středomoří, která je se 7 km délky také nejdelší pláží ostrova Lesbos. Východní část ostrova Lesbos je rozmanitá a naleznete zde rozsáhlé piniové lesy a olivové háje. Můžete také vidět zbytky římského akvaduktu u vesnice Moria či navštívit termální prameny Thermis.


Ostrov Lesbos je oázou klidu a pohody, drží se svých tradic a zatím odolává masovému turismu. Návštěvníci jsou zde vítáni a těm, kteří se sem vydají strávit dovolenou, Lesbos nabízí bohatou přehlídku středověké městské architektury, hrady, pevnosti a domy z dob byzantských, janovských i osmanských. Také zde naleznou řadu klášterů, kostelů a muzeí. Ostrov Lesbos nabízí krásnou přírodu, čisté moře a nádherné pláže, z nichž řada má modrou vlajku EU: Agios Isidoros, Anaxos, Eftalou, Molivos, Petra, Skala Eressos, Skala Kalloni a Tsamakia.

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour