Karpathos - Reference od našich klientů

Ostrov Karpathos je jedinečné místo dokonalé spjaté s tradicemi. Přímo Vás vybízí, abyste zapojiili svoji představivost a podívali se do minulosti. Je to ideální místo pro ty, kteří nehledají luxus, ani bohatý noční život, ale klid, obyčejné radosti života a divokou krásu přírody..


Ostrov Karpathos patří, jako převážná většina ostrovů mezi Řeckem a Tureckem, pod Řecko, nachází se mezi většími ostrovy Kréta a Rhodos a je druhým největším ostrovem Dodekanského souostroví (324 km2 včetně ostrova Saria). Ostrov se táhne od severu k jihu v délce asi 49 km, přičemž je široký pouze od 6 do 11 km s délkou pobřeží asi 160 km. Ostrov Karpathos je členitý a hornatý se strmými útesy a mnoha horskými soutěskami, které často vedou na nádherné opuštěné pláže. Pouze malá jižní část ostrova je nížinatá. Místní svahy jsou porostlé borovicemi, keři a bylinami. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Kali Limni (1215 m n.m.).

Ostrov má přibližně 5500 stálých obyvatel v 10 vesnicích a hlavním městě zvaném Pigadia, kde žije asi 2000 obyvatel a jež je důležitým přístavem spojujícím Karpathos s ostrovy Rhodos, Kréta a přístavem Pireus u Athén.


Zobrazit místo Karpathos na větší mapě
Poloha hotelů na mapě má pouze informativní charakter a je poskytována bez záruky.

Během středověku byl ostrov Karpathos často napadán piráty, proto se většina obyvatel uchýlila do horských vesniček v severní části ostrova, které jsou doslova zaklíněny do horských masivů. Mezi nejkrásnější z nich patří Olympos, Mesochori a Menetes, kde si obyvatelé dodnes uchovali zvyky a tradice svých předků. Ženy nosí pestrobarevné kroje nejen při slavnostních událostech, ale i při každodenních činnostech. Tím je ostrov Karpathos výjimečný ve srovnání s ostatními řeckými ostrovy. Další krásné horské vesnice jsou Spoa, Aperi, Volada a nejvýše položená vesnice Othos (510 m n.m.). Místní obyvatelé se kromě turistického ruchu živí zemědělstvím, především pěstováním vinné révy a výrobou červeného vína, pěstováním oliv a citrusů, chovem koz a ovcí. Důležitým zdrojem obživy je též rybolov.


Historie ostrova Karpathos sahá až do 3. tis. př.n.l., kdy byl ostrov poprvé osídlen. Na ostrově postupně zanechali své stopy v antické době Minojci, Mykéňané a Dórové, kteří nejvíce přispěli k rozvoji ostrova, přičemž využili jeho umístění na rozmezí Evropy, Asie a severní Afriky. Díky své poloze se však ostrov stal terčem mnoha dobyvatelů (Římané, Janované, Benátčané, Turci, Italové a Němci). Na ostrově se zachovaly památky převážně z doby byzantské a antické. Římské pozůstatky osídlení a technických staveb lze spatřit volně roztroušené v přírodě u vesnice Lefkos i na dalších místech ostrova nebo v archeologickém muzeu v hlavním městě Pigadia.

Na ostrově Karpathos je kolem 100 pláží, jsou převážně písečné nebo písčito-oblázkové, několik pláží je i čistě oblázkových. Některé pláže jsou přístupné pouze z moře. K nejkrásnějším plážím na ostrově patří pláže v okolí letoviska Lefkos a pláž Apella. Severně od ostrova Karpathos leží dnes neobydlený ostrov Saria, který od Karpathosu odděluje pouze 100 m široká šíje.

Ostrov Karpathos je vyhledávaný nejen pro svoji poklidnou atmosféru, krásnou přírodu a pláže, ale na své si zde přijdou i milovníci vodních sportů, zejména windsurfingu a kitesurfingu, který se provozuje v jižní části ostrova. Hornatý střed a sever ostrova s krásnými soutěskami je vhodný pro pěší túry. Tyto turistické cesty jsou dobře značené. Nikdy nezapomeňte na dostatečné množství balené vody a pevnou trekovou obuv. Voda na ostrově není pitná.

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour