Rhodos - ZajímavostiMěsto Rhodos


Hlavní město Rhodos můžeme rozdělit na několik částí.


Staré město je chráněno organizací UNESCO. Toto historické centrum je obehnáno zdí původně vybudovanou po velkém zemětřesení v 6. století př. n. l. V pozdějších dobách bylo opevnění přestavováno a vylepšováno. Na nejvyšším bodě Starého města se nachází Palác velmistrů. Dříve sídlo Johanitů, dnes oblíbené muzeum. Za návštěvu rozhodně stojí Suleymanova mešita proti turecké knihovně, Sokratova ulice, Hippokratovo náměstí nebo turecké lázně.


Nové město se velmi přizpůsobilo turistickému ruchu. Návštěvníci si mohou vybrat z velkého množství taveren, restaurací, barů i kaváren, nakoupit suvenýry v turistických obchůdcích. Obytná část města je ve vnitrozemí. Z pár pamětihodností jmenujme mešitu Murat-Reis s přilehlým tureckým hřbitovem a nebo radnici města Rhodos. V nejsevernějším bodě města se nachází mořské akvárium.


Přístav Mandraki byl patrně založen už na počátku 4. století př. n. l. Později sloužil Johanitům jako vojenský přístav. Mandraki je také jedním z míst, kde mohl kdysi stát Rhódský kolos. Dnes v přístavu kotví výletní lodě i jachty z celého světa. Na 400 metrů dlouhém mole stojí ještě dnes tři větrné mlýny a pevnost Agios Nikolaos z 15. století. Po obou stranách vjezdu do přístavu stojí sloup. Na pravém je socha jelena a na levém socha laně - erbovních zvířat ostrova Rhodos. Proti přístavu stojí nové tržiště. Zde je možné nakoupit něco málo zeleniny a posedět v kavárně.Jižně od hlavního přístavu se nacházejí dva další přístavy. Menší je určen pro rybářské lodě, velký potom využívají trajekty a plachetnice.


Akropole se nachází v oblasti Agios Stefanos (Monte Smith). K vidění jsou zde ruiny chrámů bohyně Athény a boha Apolóna. Nedaleko se kdysi nachází i antický stadion a divadlo.


Park Rodini leží v zeleném údolí nedaleko hlavního města a je místem klidu a ticha. Návštěvníci zde najdou potok, jezírka s rybami a vodním ptactvem, dřevěné mostky, uzoučké pěšinky a zvláště v létě vítaný stín.


Kolos Rhodský


Jeden z antických sedmi divů světa. Byl vybudován jako pocta bohu Heliovi, ochránci ostrova, po vítězství rhódského obyvatelstva nad makedonským králem Demetriem Poliorkletem. Kolem roku 303 př.n.l. začaly práce na soše, která měla ztvárnit právě boha Hélia tak, aby převyšoval všechny ostatní. Stavitelem byl údajně Charés z Lindu, žák slavného sochaře Lýssipa. Stavba trvala 12 let a výsledkem byl přes třicet metrů vysoký bronzový kolos na mramorovém podstavci, chránící s pochodní v ruce vjezd do přístavu hlavního města ostrova a dohlížející na ostrov i celé Řecko. O městě, kde socha stála se vedou dohady. Mohla prý stát u dnešního hlavního města Rhodos a nebo u někdejšího významného města Lindos.Ať už to bylo kdekoli, nebylo to nadlouho. Kolem roku 225 př.n.l. zasáhlo ostrov velké zemětřesení, jehož následkem byl pád kolosu do moře. Tam socha zůstala až do roku 653 n. l., kdy byla z mořského dna vyzvednuta Araby, kteří v té době ovládli ostrov. Poté ji odkoupil syrský obchodník a rozprodal po částech jako surovinu.


Petaloudes – údolí motýlů


Na severu ostrova, zhruba 30 km od hlavního města, se nachází údolí s vodopády, dřevěnými můstky a jezírky. Od července do září se údolí stává domovem tisíců přástevníků kostivalových (panaxia quadripunctaria). To, co láká červenohnědé motýlky do této oblasti jsou stromy ambroní (ambroň východní – Liquidambar orientalis) s jejich charakteristickou vůní.


Lindos


Lindos, jedna z hlavních turistických atrakcí ostrova se nachází 48 km od hlavního města Rhodos. Je celý pod ochranou památkářů. Víska s vyoblázkovanými ulicemi a bílými domy postavenými přímo na útesech padajících do moře si tak uchovala původní středověký ráz. Na kopci nad vesnicí leží zbytky dávné Akropole. Cesta k Akropoli se dá absolvovat pěšky nebo na oslu. Akropole a chrámem Athény Lindské pochází ze 4. stol. př. n. l. Ve 14. století kolem ní vznikla johanitská pevnost. Za návštěvu také stojí kostel Panagia.Filerimos - Ialyssos


Kopec asi 270 metrů vysoký, porostlý cypřiši se nachází 15 kilometrů od hlavního města. Na vrcholku kopce se nacházela Akropole města Ialyssos. Součástí Akropole byl Athénin chrám, jehož základy jsou dodnes k rozpoznání, dále se zachovala ranně křesťanská bazilika, byzantský kostel a křížová chodba kláštera Filerimos.Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour