Jedno dítě zcela zdarma (letenka i pobyt) pouze do 28. února (u vybraných pobytů).

Samos

Vše o Pythagorově rodném ostrově

11 zájezdů

3 důvody, proč si Samos zamilujete

Lenošit tu budete na nádherných písčitých a oblázkových plážích a v letovisku Votsalakia si užijete koupání pod nejvyšší horou Kerkis.

Města Samos i Pythagorion si zachovávají svůj starobylý ráz. V tradičních tavernách okusíte Samos Nectar, nejlepší sladké muškátové víno světa.

Narodil se tu věhlasný matematik Pythagoras, ale nejvzácnější památkou zůstává Heraion, kde leží pozůstatky mohutného chrámu bohyně Hery.

O Samosu

Samos je ostrov opředený legendami. Svojí nádhernou přírodou, krásným mořem a starobylou historií opakovaně přitahuje návštěvníky, kteří se na ostrov Samos rádi vracejí a čerpají zde energii. Blízkost Malé Asie činí ostrov Samos ještě přitažlivějším, především pro ty, kteří rádi využijí možnost podívat se do Turecka.


Samos je jeden z největších řeckých ostrovů v Egejském moři asi 1,2 km od tureckého pobřeží. Jeho rozloha, včetně malých přilehlých ostrovů, je 475 km2. Na ostrově Samos naleznete nejvyšší hory v celém Egejském moři. Bájná hora Kerkis, známá z Odyssey, je vysoká 1434 m a hora Ambelos 1150 m. Hornatý masív, který se pozvolna svažuje k moři, chrání ostrov Samos od severních větrů a zároveň ovlivňuje srážkový režim ostrova.


Samos je jedním z nejzelenějších a nejbarevnějších ostrovů v Egejském moři. Vápencové podloží ostrova Samos přispívá k rozmanitosti květeny. Zemědělským produktům a vinné révě se zde výborně daří. Místní obyvatelé, žijící převážně v malých vesničkách na úpatí hor, se věnují pěstování vinné révy. Na terasovitých vinicích se pěstuje jedno z nejlepších sladkých muškátových vín na světě Samos Nectar a další vynikající suché víno Samina. Není jistě náhodou, že víno z ostrova Samos si zvolil Vatikán jako svoje mešní víno.

velmi brzy a léto je dlouhé a horké. Na ostrově Samos je velké množství pláží. Pláže na jihu jsou převážně písečné a na severu oblázkové. Je těžké z tolika pláží vybrat ty nejkrásnější, ale přesto alespoň některé vyjmenujme: pláž Mourtia, Tsamadou, Lemonakia, Kokkari, Potami, Limnionas, Chrissi Amos, Potokaki, Mykali, Tsambou, Kerveli, Balos, Mikro a Megalo Seitani.

Na ostrově Samos je velké množství památek. Je doloženo, že ostrov Samos byl obydlen již v prehistorickém období 4 tisíce let př.n.l. Velkého rozkvětu dosáhl v 6. století př.n.l. za vlády Polykrata, kdy vzniklo mnoho nádherných staveb, které se částečně dochovaly až dodnes. Nejdůležitější stavbou byl přístav s neobyčejným chrámem bohyně Héry s hradbami, které byly vystavěny v dórském a jónském slohu, a které stále udivují svojí mohutností. Na ostrově Samos je také Eupalinův tunel (dlouhý 1036 m), jeden z technických zázraků antické doby, který sloužil jako akvadukt, a starý amfiteátr na svahu hory Kasti. Samos má řadu dalších pamětihodností, doporučujeme návštěvu paleontologického a archeologického muzea. Na ostrově Samos je přes 20 pozoruhodných klášterů, které byly vystavěny převážně v 16. století. Nejslavnějším synem ostrova Samos je bezesporu filosof, matematik a zakladatel filosofické školy Pythagoras ze Samu, který se zde narodil asi v roce 580 př.n.l.

Přečtěte si více o této krásné destinaci

Fotogalerie

MARIN

6.června 8 dní Bez stravování
-23%
9 990 / os.

CHRISTINA

6.června 8 dní Snídaně
-15%
12 690 / os.

KERVELI VILLAGE

6.června 8 dní Polopenze
-12%
18 471 / os.

ANEMA

6.června 8 dní All inclusive
-25%
13 990 / os.

SAINT NICHOLAS

6.června 8 dní All inclusive
-12%
19 087 / os.

PRINCESS TIA

6.června 8 dní Bez stravování
-12%
22 343 / os.

Zájezdy do letovisek