Syros

Vše o ostrově boha Herma

3 důvody, proč si zamilujete Syros

Členité pobřeží lemují oblíbená letoviska a přímořské vesničky s řadou romantických pláží.

Narazíte tu na nehostinná skaliska, ale i na úrodné pláně a terasovitá políčka. Většina obydlených oblastí si zachovává svůj tradiční ráz.

Tradiční statky na severu, ve kterých vedle sebe žijí lidé i zvířata, ostře kontrastují s italizujícími budovami a prázdninovými sídly na jihu.

Syros Ostrov Syros nebo také Sýra je skalnatý ostrov souostroví Kyklady. Ostrov Syros je správním a kulturním centrem Kyklad a hlavní město ostrova Ermopolis je jedním z nejkrásnějších měst Řecka. Ostrov Sýros byl obydlen již v letech 3000 let před Kristem, archeologické vykopávky zde odkryly nálezy z kykládské civilizace. Objevy z této doby si můžete prohlédnout v hlavním městě ostrova Syros v Archeologickém muzeu v Ermopolis. Ermopolis je nádherné město. Je to největší město souostroví Kyklady, je to pro Řecko velmi významný přístav a z lodi vypadá se svými dvěma pahorky jako antické divadlo. Na jednom pahorku hlavního města Syrosu Ermopolis je katolická část města Anó Sýros a na druhém pahorku je pravoslavná část města Vrontádo. Centrální náměstí se skvělými stavbami je také pozoruhodné. Hlavní město ostrova Syros bylo vyhlášeno národní historickou památkou Řecka. Více o ostrově Syros Viamare nabízí ubytování v živé vesničce Galissas. V Galissás najdete nejlépe chráněnou pláž na ostrově Sýros. Okolo jsou taverny, obchod a malé penzióny. Na druhé straně zálivu je proslulá pláž Armeós, která je rájem nudistů. Do hlavního města ostrova Syros Ermopolis se dostanete velmi snadno místní autobusovou linkou asi za 20 minut. Můžete si tak užívat procházek po tomto krásném městě. Více o Galissas na ostrově Syros Na ostrově Syros rozhodně navštivte městečko KEA. Je zde proslulá Hora mlýnů. Naleznete zde okolo 25 větrných mlýnů, honosnou radnici z roku 1903 a Archeologické muzeum v Kea, kde jsou nálezy ještě z doby mínojské. Poblíž města je lev z 6. stol. př.n.l., který je vytesán do skály. Z ostrova Syros pochází věhlasný skladatel a hráč na bouzuki Markos Vamvakáris. Byl velkým propagátorem rembétiky, kterému se říká řecké blues. Hraje se často právě na bouzouki. Řekové si Vamvakárise velice cení a v centru hlavního města ostrova Syros Ermopolis naleznete jeho bustu.

Přečtěte si více o této krásné destinaci

Letoviska na Syrosu

Fotogalerie

Zájezdy do letovisek