LAST MINUTE dovolená LÉTO 2024 za parádní ceny     |     Řecko     |     Kypr     |     další země >>
25.03.2024

Novinka: Bosna a Hercegovina

Do naší nabídky zařazujeme hotely v Bosně a Hercegovině, v Neumu.

Neum je velmi rušné městečko a letovisko v zálivu Klek-Neum, při magistrále. Je to jediná přímořská osada Bosny a Hercegoviny. Žije zde 4 500 obyvatel. Neum se nachází 60 kilometrů od Dubrovníku, 70 km od Mostaru a 30 km od Ploče. Po stabilizaci poměrů v zemi koncem 90. let min. stol. Došlo k obrovskému růst města, který doprovázel též nárůst hotelových kapacit.

Bosna a Hercegovina

Území Klek-Neum přenechala Dubrovnická republika po Krétské válce Turecku, aby neměla společnou hranici s obávanou soupeřkou, Benátskou republikou. Vzhledem k překračování státní hranice mezi Chorvatskem a Bosnou (jde o pobřežní pruh v délce 15 km), je třeba mít s sebou cestovní doklad (OP nebo pas).

Do Neumu se sjíždějí z dalekého chorvatského okolí zájemci o nákup levnějších potravin, nápojů a některých průmyslových výrobků na území Bosny a Hercegoviny. Zboží je tady asi o 25 až 30 procent levnější než na území Chorvatska. Oficiální platební měnou je konvertibilní marka (KM), někdy je možnost platit i eury.

Neum nabízí ubytování v mnoha hotelích například Sunce, Grand hotel Neum, Agava, Zenit, které se nacházejí v centrální části města a je z nich krásný pohled na Neumský záliv. V Neumu najdete oblázkové i skalnaté pláže, místy jsou vybudovány betonové plošiny. Neum je také ideálním místem pro podnikání výletů do blízkého okolí – Mostaru, Sarajeva, ústí řeky Neretvy a archeologického naleziště Narona Vid, Dubrovníku či na Korčulu.