LAST MINUTE dovolená za parádní ceny    |    Řecko    |    Chorvatsko    |    Černá Hora    |    další země >>
15.12.2023

Změna pobytové taxy v Řecku

Dne 11. 12. 2023 byl řeckou vládou schválen návrh zákona, který ruší dosavadní řeckou Pobytovou taxu/Daň za přenocování a nově zavádí "Poplatek za odolnost vůči klimatickým krizím" (Climate Crisis Resilience Fee).

Znamená to, že všichni majitelé nemovitostí v Řecku, kteří pronajímají turistům jednu nebo více svých nemovitostí budou muset účtovat turistům odstupňovaný poplatek, který se bude pohybovat od 1,5 EUR do 10 EUR podle kategorie ubytování a období roku. Turisté budou hradit nový poplatek přímo v ubytování, stejně tak jako dosud hradili Pobytovou taxu/Daň za přenocování. Poplatek bude účtován za noc a celou ubytovací jednotku (celý pokoj/studio/apartmán/dům), bez ohledu na počet ubytovaných osob.

Výše poplatku pro období od března do října je následující:

Výnos z tohoto poplatku bude alokován řeckou vládou v samostatném státním fondu, ze kterého budou vypláceny prostředky pro likvidaci následků spojených s klimatickými změnami (např. obnova po povodních, požárech a jiných přírodních katastrofách). Zákon vstoupí v platnost začátkem roku 2024. Podle řeckého ministra národního hospodářství a financí Kostise Hatzidakise, jehož ministerstvo je autorem návrhu, má tento zákon za cíl řešit i daňové úniky a zároveň zajistit spravedlivé zdanění a potřebné zdroje k posílení sociální politiky.

Zdroj: Greek Travel Pages