LAST MINUTE dovolená za parádní ceny    |    Řecko    |    Kypr    |    další země >>

Budva

Dovolená v Budvě.

7 zájezdů

Budva

Ubytování

V letovisku Budva se nachází řada hotelů, apartmánů a jsou zde také možnosti ubytování v soukromí. Nejznámější komplexem je Slovenska Plaža. Slovenska Plaža je malým městečkem s vlastními uličkami, náměstími, nacházejí se zde obchody, restaurace, kavárny, bary. Slovenska Plaža nabízí hotelové i apartmánovým ubytování. Rozprostírá se v bezprostřední blízkosti moře. V létě se zde konají různé kulturní a zábavní akce, diskotéky i živá hudba. Dovolená v Budvě.

Zábava

V Budvě se v průběhu turistické sezóny konají i mnohé lidové slavnosti, zábavní akce, maškarní plesy, slavnosti na moři i na plážích Budva, festival Píseň Středomoří Hlavní zábavní akcí v dubnu je Jarní noc v maskách (Prolječna noć pod maskama). Zjara se koná i mezinárodní taneční soutěž Mediteran Open. V květnu zažívá Budva karnevalový rej - Budvanský karneval.
Nejprestižnější akcí je tradiční hudební festival "Píseň Středomoří" (Pjesma Mediterana). Koná se ve staré části Budvy a nabízí návštěvníkům populární hity i písně středomořského ladění za účasti světoznámých hvězd a souborů. Tato akce konaná v červnu trvá tři dny a zúčastňují se jí přední hvězdy a soubory tohoto žánru. Festival má i soutěžní část. Součástí je i módní přehlídka.
Večerní a noční život se soustřeďuje na hlavní promenádě (bary, kluby s nočním programem, diskotéky, herny, restaurace a další gastronomická zařízení, obchůdky, butiky aj. - vše žije až do noci). K pobavení slouží též různé pouťové atrakce (především pro děti), animační programy apod. Možnost zábavy je však i přímo v budvanských hotelech (taneční terasy, noční bary apod.).

Sport

Budva je jako hlavní letovisko velkým sportovním střediskem. Široké sportovní možnosti poskytují často přímo jednotlivé hotely a jejich sportovní areály. Je možné provozovat nejrůznější druhy sportů, jsou tu i četné příležitosti pro sledování velkých mezinárodních sportovních akcí. Na předním místě stojí vodní sporty. Střediskem sportovního dění je Středomořské sportovní centrum (Mediteranski sportski centar) ve středu Budvy s víceúčelovou halou pro míčové hry a dalšími sportovními zařízeními. Na Slovenské pláži je velký tenisový komplex s četnými tenisovými kurty. U Slovenské pláže je fotbalový stadion Mogren. V městském přístavu je návštěvníkům k dispozici plavecký bazén a bazén pro vodní pólo. Služby jachtařům zajišťuje Marina Budva.
Potápěčské kluby poskytují jak výuku, tak i organizují zajímavé podmořské výlety. Velmi oblíbeným vodním sportem je i sportovní rybolov, přičemž za nejlepší rybolovné lokality se pokládají vody na vnější straně ostrova Sveti Nikola a vody u mysu Plantamon. Na Slovenské pláži je možno hrát plážový fotbal (Beach Soccer), plážový volejbal, kuželky, bocciu, stolní tenis, půjčit si vodní skútr, projet se na vodních lyžích (je tu i vlek pro vodní lyžování - Aqua Ski Centrum), užít si různých plážových atrakcí a půjčit si sportovní vybavení.
V některých hotelech byla vybudována wellness-centra. V Budvě jsou i dětská sportovní hřiště. Milovníci extrémních sportů mohou využít plošiny na Slovenské pláži k bungee-jumpingu. Paragliding lze provozovat na lokalitě Brajići. Pro turisty bylo upraveno 12 stezek vedoucích převážně kopcovitým vnitrozemím k zajímavým kulturně historickým a přírodním cílům, k vyhlídkám apod.
Z mezinárodních sportovních akcí jsou nejpřitažlivější: mezinárodní tenisový turnaj Montenegro Open v září, Pohár osvobození (Cup Oslobodjenja) v boccie, Mezinárodní regata Montenegro Yacht Cup pro 70 účastníků, prestižní mezinárodní turnaj v plážovém fotbale Pro Beach Soccer YU Montenegro Cup (turnaj se koná na místním hřišti na Slovenské pláži), tradiční turnaj listu Večernje novosti v malé kopané, Mistrovství Srbska a Černé Hory ve volejbalu, Evropský turnaj ve sportovním rybolovu a další.

Kultura

po celou letní sezónu je Budva dějištěm různých kulturních akcí (hudebních, filmových, divadelních, knižních aj.). Mnohé z nich se konají na otevřených scénách. Budva proslula především svými tradičními letními festivaly, z nichž je nejznámější "Budva - město divadla" (Budva - Grad Teatar), který se koná od 1. července do 20. srpna. Je známý po celé Evropě. Do Budvy se na něj sjíždějí renomované divadelní soubory z Černé Hory, Srbska a dalších zemí. Konají se multimediální akce, divadelní a baletní představení, koncerty významných hudebních těles a sólistů; některé z nich v působivých sakrálních prostorách staré Budvy. Výtvarné umění bývá zastoupeno jak známými a uznávanými umělci, tak i nováčky. Tzv. Tržiště básníků soustřeďuje přední představitele knižní tvorby. Tato akce je spojena s udílením cen. Kulturní nabídku Budvy doplňuje několik stálých místních muzeí, jako např. Archeologické muzeum (Arheološki muzej), Moderní galerie aj.

Historie a památky

- původně ilyrskou osadu osídlili ve 4. stol. př.n.l. Řekové, ale již v roce 168 př.n..l. se stala kořistí Římanů. Nazývala se Butua. Postupně se na tomto území střídalo panství Byzantinců, Saracénů, Nemanjićů, Balšićů, až se jej v polovině 15. stol. zmocnili na 350 let Benátčané. Ti vtiskli Budvě ráz středomořského města sevřeného hradbami, s kamennými jedno- až dvoupatrovými domy, s úzkými uličkami, průchody aj. V 16. stol. ji vypálili Turci, v 17 stol. ji těžce poškodilo zemětřesení. Z mocností usilujících o ovládnutí této části balkánského prostoru v 19. stol. se tu usadili na dobu přes 100 let Rakušané. Od roku 1918 pak sdílela Budva osudy jugoslávského státu. V roce 1979 utrpěla velké škody při zemětřesení. Úplně bylo zničeno 120 budov a komplex čtyř hotelů na Slovenské pláži, desítky dalších byly citelně poškozeny. Z těchto škod se Budva vzpamatovávala po léta.
Přestože Budva nevyniká jednotlivými památkami první kategorie, stále si zachovala zvláštní atmosféru starobylého historického města. Zvláštní kouzlo jí dávají mohutné hradby, jejichž část pochází již z předbenátského období, většina však byla budována za panství Benátek. Dnes je procházka po hradbách příjemným doplňkem prohlídky města. Dochovaly se i dvě impozantní městské brány - Pevninská brána (Kopnena vrata) a Mořská brána (Morska vrata). Pro vlastní město jsou typické dlážděné uličky s kamennými domy a dominanta biskupského kostela sv. Jana (Sveti Ivan), původně z 8. až 9. stol., později mnohokrát přestavovaného. Jeho chloubou je několik italo-krétských ikon a obrazy benátské školy.
V jižním cípu staré Budvy stojí pevnost v podobě z doby panství Rakousko-Uherska. Nedaleký kostel sv. Trojice (Sveta Trojica) je typický pro stavby v této oblasti na začátku 19. stol. Romantickou stavbou je opuštěný klášter a mariánský kostel Santa Maria in Punta (P. Maria Na mysu), stojící u hradeb v jihozápadním cípu starého města. Pochází původně z 8. stol., přestavěný byl ve 12. stol. a v dalších obdobích. Podrobněji tematický článek: Ochránkyně staré Budvy. Nedaleko hradeb, blízko mariánského kostelíka Na mysu, stojí za vidění kostel sv. Sávy z 11. stol. Po zemětřesení v r. 1979 v něm byly objeveny fresky z 12. stol.

Zajímavosti a výlety

- Budva je spojena promenádní cestou se sousedním letoviskem Bečići, je k dispozici i místní hromadná doprava.
- Za klidem a krásným koupáním se jezdí člunem na protilehlý nevelký ostrov Sv. Mikuláše (Sveti Nikola) porostlém bujnou vegetací. Místní jej nazývají "Havaj". Na ostrůvku je možno se občerstvit v několika pohostinských zařízeních. Mezi ostrůvkem a pevninou se rozkládá písečná lavice; v době odlivu tu dosahuje moře jen něco přes jeden metr. Návštěvník si může vybrat mezi třemi písčitými plážemi o celkové délce 840 m. Nejpěknější koupání je na jižní straně ostrova. Možnost koupání je i na skalnatých částech ostrova. Na ostrůvku lze navštívit i zříceniny kostelíka sv. Mikuláše.
- Klášter Podostrog se navštěvuje jako pěší výlet do vnitrozemí (3 km). Klášter se nachází v nadmořské výšce kolem 300 m. Je odtud krásný výhled na moře. Chodívá se k němu pěšky od Slovenské pláže údolím Malinské rijeky. Byl postaven na místě staršího kláštera v 18. stol. Těšil se přízni vladyky Petra II. Petroviće Njegoše. Klášter byl opevněn. Za prohlídku stojí fresky z 18. stol. v klášterním kostele.
- V blízkosti Podostrogu jsou zříceniny kláštera Stanjevići (zůstal jen kostel sv. Trojice), nedaleké kláštery Gradište a Podmaine byly při zemětřesení prakticky zničeny. Výlety z Budvy.
- Cetinje a Lovčen - 55 km
- Kotor - 28 km

Vlajka země Černá Hora
Oficiální název Republika Černá Hora
Datum založení 3. 6. 2006
Hlavní město Podgorica
Měna Euro
Rozloha 13 812 km2
Nejvyšší hora Zla Kolata 2 534 m.n.m. v Dinárských horách.
Náboženství 72% pravoslavní, 19% muslimové, 3% katolíci, 1% ostatní
Oficiální jazyk Černohorština
Časový posun Středoevropský čas (GMT +1 hodina)

Hotel BUDVA

18.května 6 dní Snídaně
8 636 / os.

Hotel SKYPRIME

9.května 8 dní Bez stravování
8 290 / os.

Hotel a depandance BRACERA

9.května 8 dní Snídaně
7 993 / os.

Komplex SLOVENSKA PLAŽA

9.května 8 dní All inclusive
3 681 / os.

Hotel BUTUA RESIDENCE

9.května 8 dní Snídaně
1 013 / os.

Hotel PARK BUDVA

11.května 8 dní Polopenze
6 290 / os.
MAPA2: https://www.viamare.cz/google/map/data-provider
Zobrazit mapu