Počasí v Černé Hoře

Podnebí, teploty, srážky a oblačnost v Černé Hoře.

50 zájezdů

Podnebí a teploty

Středomořské klima v Černé Hoře se dělí na dvě pásma, a to přímořské (pobřežní) a vnitrozemské (horské), mezi nimiž jsou zpravidla v průběhu roku značné rozdíly v teplotách, srážkách i oblačnosti. V přímořském (pobřežním) pásmu v Černé Hoře panují pro mediteránskou oblast typická horká léta a mírné oblačné zimy doprovázené častými srážkami. Ve vnitrozemí je podnebí výrazně chladnější.
V přímořském (pobřežním) pásmu Černé Hory se pohybují průměrné teploty vzduchu v zimě okolo 7 - 11 °C, v létě pak okolo 27 - 29 °C. V chladnějším vnitrozemském (horském) pásmu, kde je podnebí již více kontinentální, je v zimě průměrná teplota okolo -4 °C a v létě okolo 16 - 19 °C.

Srážky

Na pobřeží Černé Hory spadne ročně průměrně okolo 1300 - 1450 mm srážek. Vyšší podíl srážek připadá na jarní, podzimní a hlavně pak zimní měsíce. Výrazně nadprůměrný objem srážek má například Boka Kotorská s ročním úhrnem přesahující 4000 mm, a patří tak k místum s nejvyššími srážkami v Evropě. Díky tomu, že se v Černé Hoře vyskytují vysoké hory blízko u pobřeží, je černohorské počasí silně ovlivňováno větry. Větry mají svá jména podle směru a síly odkud a kam foukají: nejznámější jsou Bora, Jugo a Maestral. Místní obyvatelé umějí jednotlivé větry od sebe rozeznat.

Oblačnost

Více než 300 slunečních hodin měsíčně znamená v letních měsících v Černé Hoře relativně nízkou oblačnost, mimojiné také díky větrům. Oblačnost v Černé Hoře se častěji vyskytuje na severu než na jihu, a výrazně více ve vnitrozemských (horských) oblastech než u pobřeží. Během léta jsou u pobřeží časté zcela bezoblačné dny, které mohou trvat bez přestávky i několik týdnů.

Zájezdy do destinací

MAPA2: https://www.viamare.cz/google/map/data-provider
Zobrazit mapu