Parga - ZajímavostiZajímavá místa


Messolóngi


Městečko Messolóngi je spojeno se dvěma smutnými událostmi. V r. 1824 zde zemřel lord Byron a v r. 1826 během války za nezávislost zde skončilo druhé osmanské obléhání města, když bylo Řecko krvavě poraženo.Árta


Je druhým největším městem v Epiru, založeném v 7. stol. před naším letopočtem. Árta (známá jako Ambracia), bývala hlavním městem epirského despotátu, což byla jedna ze čtyř částí, na které se rozštěpila byzantská říše, když v r. 1204 obsadila Konstantinopol 4. křižácká výprava. Ačkoliv bylo toto město zastavěno již v antice, nejzajímavější ártské památky pocházejí ze středověku. Zachovala se značná část byzantského hradu a poblíž hradních zdí rovněž čtyři kostely ze 13. a 14. stol. Za povšimnutí stojí též kamenný most z helénistického období. Podle legendy most při stavbě stále padal, dokud do něj sám mistr nezazdil zaživa svojí manželku. Později se vrhnul sám z tohoto mostu do vody. V severní části města naleznete despotátní katedrálu Panagía Parigoritissa (Panny Marie Utěšitelky).


Údolí Voidomátis – národní park Aoós


Asi 20 km severně od Kalpáki klesá silnice do krásného údolí, v němž se spojují řeky Aoós a Voidomátis, jejichž horní toky prořezávají v pohoří Pindos podivuhodné strže.

Oblast Zagória se skládá ze 46 tradičních osad s kamennými domy a mosty. Pohoří Pindos sousedící s pohořím Mitsikeli, horou Gamíla, Smólikas, Národním parkem Aoós a roklí Víkos je výjimečně nádherné a geograficky velmi zajímavé. Region je jedním z nejbohatších na zvířata a rostliny v zemi, nejen pro velký počet živočichů, ale i velkým počtem vzácných druhů jako je medvěd, šakal, horský jelen a divoká koza.

Vstup do rokle Vikos je odtud snadno přístupný, úžasná procházka Vás zavede na druhou stranu rokle do Monodendri (asi 6 hodin chůze).


Orraon


Antické město obývané epirským kmenem Molosu založené ve 4. stol. př. n. l. na důležitém místě mezi Ambrákií a Pasarionem, hlavním městem Molosu.


Jezero ZirosV blízkosti Filippiady, pověstné díky svým čápům, v krajině oplývající neobyčejnou malebností, se nachází jezero Ziros. Oblast neporušená lidským zásahem: harmonické skloubení průzračných vod a bujné vegetace návštěvníka zcela okouzlí.


Řeka Acheron


Od pramene až po ústí do moře protéká řeka Acheron malebnou krajinou, která skýtá každému milovníku přírody intenzivní zážitky. V jejích zákrutách až do místa, kde se vlévá do moře, se uchovává zajímavý přírodní ekosystém začleněný již dnes do programu ochrany životního prostředí s názvem „Příroda 2000“. Řeka je známa od svého ústí (Ammudia) až k osadě Mesopotamos (Nekromanteio).


Delfy (Delphi)


Archeologická lokalita Delfy leží na svazích pohoří Parnas (Parnassos). Od vrcholného období antiky byla tato oblast zasvěcena bohu Apollónovi, o němž se věřilo, že promlouvá prostřednictvím věšteb.

Přicházíme-li k Delfám od Aráchovy, všimneme si na pravé straně Kastalského pramene v rozšířené puklině na horském úbočí. Po levé straně máme svatyni Athény Pronaia (Athéna před chrámem) a rozlehlé gymnasion, které zahrnovalo kryté i otevřené běžecké dráhy a lázně včetně zachovalého kruhového bazénu z klasického období. Apollónův chrám celé lokalitě vévodí. Je lemovaný pomníky, pokladnicemi a stoami (krytými kolonádami - athénská stoa). Divadlo nad Apollónovým chrámem bylo postaveno ve 3.-2. stol. př. n. l. a jeho kapacita byla 5000 sedících diváků. Má výbornou akustiku a je odtud vidět na celý komplex s památkami a údolími. Vystoupáme-li do svahu po schodech, přijdeme k dobře zachovalému stadionu z 5. stol. př. n. l. Delfské muzeum přehledně vystavuje nálezy ze svatyň i z antického města. Ve vestibulu je velká tesaná mramorová koule z římské doby, ómfalos (pupek), symbolizující Delfy jako střed světa. Další cenné exponáty jsou stříbrný býk ze vzácného kovu, Sfinga z Náxu, vlysy ze Sifijské pokladnice popisující Trójskou válku a Paridův soud. V Apollónově galerii je Apollónova socha ze 4. stol. př. n. l., nejznámější delfská plastika Vozatajova galerie a duté bronzové sochy vozataje.


Kasopi


Bylo postaveno v 1. pol. 4. stol. př. n. l. na místě vytvářejícím přírodní opevnění s jedinečným výhledem v nadmořské výšce 550 - 560 m, na úbočí hory Zalogo. Bylo objeveno v r. 1951, kdy byly odkryty ruiny Agora, odeonu a divadla ze 4. stol. př. n. l.


Zitsa


Tradiční stylová vesnice, kde se pěstuje místní víno Zitsa.


Výlety na skútru


Silnice v okolí Pargy jsou kvalitní a pohodlně Vás dovedou i na vzdálenější místa. Můžete se tak vypravit k řece Acheron, ať už k jejímu ústí nebo do horských partií, kde se řeka vine překrásným kaňonem. Odtud můžete také podniknout pěší vycházku do hor a pokochat se pohledy na kaňon shora. V blízké lokalitě se nachází také nádherný byzantský klášter Agios Demetrios, který jistě stojí za zhlédnutí. Skútr Vás doveze též k mnoha krásným vzdálenějším plážím jako je pláž Sarakiniko, Karavostasi, Alonaki nebo Kerentza. Asi 20 km severně od Pargy můžete objevit antické město Dimokastro, které zde v době helénismu nechali postavit Korinťané. Odsud je malebný výhled na ostrovy Korfu, Paxos, Antipaxos a Lefkada.
Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour