LAST MINUTE dovolená za parádní ceny    |    Řecko    |    Kypr    |    Chorvatsko    |    další země >>

Počasí v Řecku

Jaké teploty na vás čekají v této zemi

172 zájezdů

Řecko je součást Balkánského poloostrova, ale svojí pevninou a svými ostrovy vybíhá hluboko na jih a východ. Zajímavostí je, že jižní cíp poloostrova Peloponés leží jižněji než africký Tunis. Ostrov Kréta se pak svojí polohou nachází ještě více na jihu Takže počasí v Řecku se pro jednotlivé části mírně liší. Nejjižněji z řeckých ostrovů nalezneme ostrov Gavdos, který je nejen nejjižněji položeným řeckým ostrovem, ale zároveň i nejjižněji položenou pevninou Evropy.

Počasí Řecka z hlediska středomořského klima

Už z velké rozlohy Řecka je na první pohled jasné, že počasí v Řecku bude rozmanité. Mluví se zpravidla o 4 klimatických zónách. Pravdou však zůstává, že počasí v Řecku, především v době dovolených, bývá velmi příjemné. V létě je slunečno a teploty se obvykle pohybují okolo 27 °C - 32 °C. Ale stává se, že krátkodobě teploty vystoupí i nad 40 °C.

Dovolená Řecko je velmi příjemná i v jarních a podzimních měsících!

V dubnu a v květnu už bývají po celém Řecku obvykle teploty okolo 25 °C a v měsíci říjnu stále přetrvává pěkné počasí a teploty se pohybují okolo 23 °C. Jen noci na jaře a na podzim jsou chladnější a pěkné slunečné počasí v Řecku může narušit déšť.

Počasí Řecka a jeho 4 klimatické oblasti

V Řecku se nachází čtyři klimatické oblasti, jež jsou ovlivňovány kontinentálními vlivy. Počasí v Řecku je však vždy velmi příjemné a pro turisty se stává velkým lákadlem.

Počasí Řecko - sever a východ Řecka

Na severu a východě Řecka je možné pozorovat největší výkyvy teplot mezi dnem a nocí a létem a zimou. Co se týká srážek v této oblasti, tak se hovoří pouze o 3 - 4 suchých měsících, v těchto měsících se odpařuje více vody než je srážek. Postupujeme-li více na jih země, tak těchto měsíců bez srážek přibývá a díky ideálnímu počasí Řecka se pak stává Vaše dovolená idylkou.

Počasí Řecko - západní pobřeží Řecka a jeho ostrovy

Další klimatickou oblastí Řecka je západní pobřeží Řecka a jeho ostrovy omývané Jónským mořem. Tato oblast Řecka je relativně vlhká a klima je zde mírné i v zimě, nepřesahuje zpravidla teplotu 10 °C. Toto mírné počasí v Řecku je zapříčiněno větry, které přinášejí srážky ze západu. Je to oblast bohatá na vodu, zpravidla zde prší od listopadu do března. Vegetace je bohatá, protože čerpá vláhu z bohatosti srážek i v horkých letních měsících. Krásná příroda Epirusu (Parga), Lefkady, Kefalonie a Zakynthosu je toho dobrým příkladem.

Počasí Řecko - okolí Athén a středního Řecka

Klimatická oblast v okolí Athén a středního Řecka je stále hodně ovlivňována kontinentálními vlivy. Je však více na jihu než hornatý sever a můžeme zde pozorovat více suchých měsíců než v severní části Řecka. Je to oblast, kde 4 - 5 měsíců neprší. Vzduch je sušší a výpar vody vysoký. Přesto však se najde spousta lidí, které toto počasí v Řecku bude vyhovovat.

Počasí Řecko - jih Řecka

Klimatická oblast na jihu Řecka je reprezentována především ostrovem Kréta. Roční průměr teplot je zde 19 °C a průměrné roční srážky jsou poloviční než např. na ostrově Lefkada. Roční maximum vzduchu je vysoké, okolo 46 °C.

Počasí Řecko - horské oblasti

Hory na Krétě, ale i v jiných horských oblastech Řecka mají své vlastní podnebí, které se významně liší od nízko položených oblastí. S výškou přibývá srážek a je chladněji. Ve výškách nad 1000 m n.m. se můžete např. na Krétě setkat se sněhem ještě i v červnu. Časté letní bouřky v létě i v zimě napovídají, že je zde podnebí spíše středoevropské.

Počasí v Řecku pod vlivem větrů

Řecko je proslulé svými větry a ty jsou často předmětem nekonečných diskusí. Řekové o nich rádi hovoří a odhadují, kdy se větry objeví a kdy odejdou. Není divu, především na řeckých ostrovech větry pomáhají rybářům nebo jinak ovlivňují jejich rybolov i život. Větry meltemi (etesien) jsou suché a přicházejí ze severozápadu. Po poledni sílí, k večeru pak zase zeslábnou. Příčina větru meltemi je na Azorských ostrovech, kde dochází k odlivu vzduchu v důsledku tlakové níže. Z Řecka tyto vzduchové masy pokračují do Mezopotamské nížiny a dále do Asie. Na dovolené na řeckých ostrovech Kyklady a na Krétě se můžete setkat s větry scirocco a to především v zimních a jarních měsících.

Počasí Řecko z hlediska ročních období

Řecko má 3 roční období:

  • Období zeleně, květů a zrání (zpravidla březen a červen)
  • Období sucha (zpravidla červen - říjen)
  • Období dešťů (zpravidla říjen - březen, případně duben)
  • Záleží jen na vašich požadavcích, jaké období a lokalitu si pro svou dovolenou na pevnině či na ostrovech Řecka vyberete!

Zvláštnosti klimatu

  • větry MELTEMI - proudění vzduchu se vyznačuje v některých oblastech periodickou pravidelností. MELTEMI jsou letní, obvykle dosti silné suché větry, které vanou ze severních směrů nad egejskou oblast.
  • větry SCIROCCO - vanou z afrického kontinentu do oblasti jižních řeckých ostrovů (Kyklady, Kréta) a přinášejí s sebou vlhké a někdy až velmi nepříjemně dusné počasí.

Zájezdy do destinací

MAPA2: https://www.viamare.cz/google/map/data-provider
Zobrazit mapu