LAST MINUTE dovolená za parádní ceny    |    Řecko    |    Chorvatsko    |    Černá Hora    |    další země >>

O ŘECKU

Kde leží a čím je zajímavá tato destinace

56 zájezdů

VŠE O ŘECKU A ŘECKÝCH OSTROVECH

Chystáte se do Řecka? Přečtěte si více o této krásné zemi. Na této stránce se dozvíte vše o geografii Řecka, výtečné řecké kuchyni a tradičních pokrmech, bohaté kultuře Řecka a o řeckém hospodářství. Stručně zabrousíme také do historie a pozveme vás na prohlídku nejkrásnějších řeckých památek.

GEOGRAFIE ŘECKA

Řecká republika (Elinikí dimokratia) leží v jihovýchodní Evropě na nejjižnějším cípu Balkánského poloostrova. Na severu Řecko hraničí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem. Na západě, na jihu a východě Řecko obklopuje křišťálové moře. Většinu území Řecka tvoří pevnina s několika poloostrovy, nicméně celá jedna pětina rozlohy zahrnuje 2000 řeckých ostrovů a ostrůvků. Rozloha činí 131 944 km 2 , s přilehlými moři vzroste rozloha na 400 000 km 2 . Téměř 80 % země tvoří hory a pohoří, které se souhrnně označují Helenidy. Hlavním městem jsou Athény, mezi nejoblíbenější řecká města patří také Soluň (Thessaloniki), Patras, Pireus nebo Heraklion na Krétě.
Řecké ostrovy jsou vyhlášené nádhernou přírodou a často právě tam směřují cesty turistů z celé Evropy. Mezi nejkrásnější ostrovy Řecka patří například Kréta, řecká část Kypru, Dodekanéské ostrovy (Rhodos, Karpathos, Kalymnos) a Kyklady ležící v Egejském moři (ostrovy Santorini, Naxos, Andros, Paros, Syros) nebo Jónské ostrovy ležící v Jónském moři (kam patří například Korfu, Lefkada, Kefalonie, Zakynthos, Kythira).

Vlajka země Řecko
Oficiální název Řecká republika (Ελληνική Δημοκρατία)
Datum založení 25.03.1821
Hlavní město Atény (Αθήνα)
Měna Euro (EUR)
Rozloha 131 957 km2
Nejvyšší hora Mytikas v pohoří Olympos (2917 m n. m.)
Náboženství Řecké ortodoxní (cca 90 % obyvatel)
Oficiální jazyk řečtina
Časový posun + 1 hodina

ŘECKÁ KUCHYNĚ

V Řecku si pochutnáte na rozmanité středomořské kuchyni plné čerstvé zeleniny, výborných jogurtů, ryb a ovčího a kozího masa. Vše se připravuje na báječném olivovém oleji. Do salátů se přidává vinný ocet nebo sýr feta, který se vyrábí z ovčího mléka. Jedno z tradičních řeckých jídel je gyros – maso opečené na grilu, zabalené do placky z kynutého těsta s kousky rajčat, zeleného salátu a dochucené hořčicí nebo tzatziky. Tzatziky se připravují z bílého řeckého jogurtu s nastrouhanou salátovou okurkou, česnekem, olivovým olejem a solí. Známé je také souvlaki – jehněčí maso se zeleninou a kořením, které se griluje na špejli. A nesmíme zapomenout na řeckou moussaku, pokrm připravovaný z mletého masa a lilků.

V průběhu dovolené v Řecku se nemusíte se stravováním vázat pouze na hotelové služby, ale naopak bez obav navštívit místní taverny a domácí restaurace. Doporučujeme si objednat jídlo jako praví Řekové: předkrmy i hlavní jídla si neobjednávejte jednotlivě, ale pro všechny u stolu. Řekové většinou jedí většinou společně z podávaných talířů (vždy se objednává více druhů předkrmů a příloh). Jídelní lístky jsou většinou psány řecky a anglicky, ale na některých místech můžete najít již i český překlad. Spropitné v Řecku by mělo být přibližně 10 % z ceny jídla, k ceně jídla se často automaticky přidává poplatek za stolování (tzv. couvert), které nelze odmítnout.

ŘECKÁ KULTURA, TRADICE A STÁTNÍ SVÁTKY

Řecké divadlo tvoří důležitou součástí evropské kultury. Starověké řecké divadlo totiž položila základy současnému divadlu západní tradice. Dříve se divadla zřizovala pod širým nebem, v průběhu doby se podoba divadel proměňovala. Stejně tak řecká literatura patří mezi nejstarší evropské literární památky. Mezi lidmi byl a stále je velmi populární také řecký tanec - dlouho byl považován za měřítko mužské zručnosti a ženské grácie. Podle tradičních zvyků tančili muži v tavernách, ženy na venkovských náměstích. Když uvidíte v taverně Řeka, jak se postaví a začne tančit, je to projev jeho historického dědictví. Za národní tanec Řecka se považuje tanec, který tančil Řek Zorba ve známém filmu, ve skutečnosti se ale jedná o kombinaci několika tradičních tanců.

Národní písně z ostrovů a regionu Řecka jsou součástí stoleté tradice. Řecká hudba je nejčastěji o narození, smrti, svatbě, opěvuje hrdinské smrti a tragédie. Řecké lidové písně reprezentují například tzv. rizitika, staré písně z oblasti Bílých hor. Nejznámějšími současnými zpěváky, kteří se proslavili i v zahraničí, jsou Psarantonis, Ross Daly a již zesnulý Nikos Xylouris. Z hudebních skupin Chainides a Zacharias Spyridakis. Řecká hymna vznikla z básně, která se dá přeložit jako „Chvalozpěv svobodě“, kterou zhudebnil Nikolaos Mantzaros.

Seznam svátků

Řekové si potrpí na své svátky, okázale je slaví a dodržují řecké tradice. Mají dva druhy svátků: národní a místní, většinou s vazbou na historické nebo náboženské události.

1. ledna
Nový rok
6. ledna
Theofania (svěcení vod)
2. března
Čisté pondělí
25. března
Den nezávislosti
17. – 20. dubna
Velikonoce
1. května
Svátek práce
8. června
Ducha svatého
15. srpna
Nanebevzetí Panny Marie
28. října
Den „OCHI“
25. – 26. prosince
Vánoce

Stručná historie Řecka

Dějiny Řecka jsou současně dějinami první vysoké kultury na evropské půdě a vůbec první demokracie. Historická epocha začíná s příchodem osadníků z Malé Asie na Krétu okolo roku 3000 př. n. l. V dalších tisících letech následovala stěhování národů a vznikaly a zanikaly různé kultury. V roce 400 př. n. l. došlo k „peloponéské válce“ mezi Athénami a Spartou. Významným obdobím byla vláda Alexandra Velikého, jež založil říši, ve které byla rozhodující řecká kultura. Okolo roku 200 př. n. l. se stalo Řecko římskou provincií a bylo jí až do roku 395 našeho letopočtu, kdy připadlo východořímské říši (Byzantská říše).

Léta 1453 – 1821 byla obdobím turecké nadvlády. V roce 1821 vypukla občanská válka, v roce 1830 se Řecko stalo svobodnou zemí. Z dějin 20. století stojí za zmínku vláda generála Metaxase, který přišel k moci roku 1936. V roce 1941 obsadila německá vojska zemi, až do roku 1944, kdy převzali správu nad zemí Britové. Vypukla občanská válka. V roce 1945 bylo uzavřeno příměří. V následujících letech se střídala vláda za vládou. V roce 1967 byla vojenským pučem sesazena vláda a vznikla vojenská vláda pod formální hlavou státu králem Konstantinem. Na přelomu let 1973 a 1974 končí vláda vojenské junty a vzniká republika, která byla potvrzena všelidovým hlasováním.

NEJKRÁSNĚJŠÍ PAMÁTKY V ŘECKU

Jakmile vás omrzí sluníčko na pláži, můžete vyrazit objevovat krásy řeckých pamětihodností. Z proslulých sedmi divů světa, jež popsal Filón Byzantský ve 2. a 3. století, se nacházely čtyři v antickém Řecku (Kolos rhodský na ostrově Rhodos, socha boha Dia v Olympii, Mausoleum v Halikarnasu, monumentální hrobka krále Mausóla a chrám bohyně Artemis v Efesu). Na každém ostrově najdete spoustu kostelíků, chrámů i jiných památek, které odráží bohatou historii Řecka i mytické příběhy a legendy spojené sřeckým světem bohů Řecka.

ŘEČTÍ BOHOVÉ

Olympští bohové mají ve velké míře něco lidského. Jsou velkomyslní, žárliví, zlostní, veselí. Navzájem se přelstívají a vstupují i do životních osudů lidí. Na druhé straně jsou tito bozi nadlidští, nesmrtelní, tajemní, nevypočitatelní ve svých rozhodnutích, ale vždy usmiřitelní obětí.Podle řecké víry byl na počátku Chaos, velká prázdnota. A právě z Chaosu vyšel Uranos potom Krónós, starší bohové i titáni. Zeus, syn Kronův, byl hlavou olympských bohů, kteří byli ctěni v epoše zlatého věku.

Pro Řecko bývala mytologie velmi důležitá a její odkazy můžete najít i dnes. Pro vaši základní orientaci uvádíme několik poznatků k nejdůležitějším řeckým bohům, s nimiž se určitě v Řecku nějakým způsobem setkáte…

  • Afrodité (Venuše) - bohyně krásy a lásky. Byla manželkou Héfaista, kterého klamala s Areem, s nímž měla syna Eróta.
  • Apollón (Foibos) - syn Dia a Létó, nejkrásnější ze všech bohů. Narodil se na ostrově Delos. Je také bohem moudrosti, světla a později byl uznáván jako bůh Slunce. Byl vůdcem devíti múz, ochraňujících starověká umění.
  • Arés (Mars) - bůh války, syn Dia a Héry. Šířil smrt a zkázu.
  • Artemis (Diana) - Apollónova sestra, bohyně lovu a vládkyně lesů, navíc byla zodpovědná za smrt žen.
  • Athéna (Minerva) - dcera Dia a Métis, na rozdíl od Arese platila jako bohyně chytrého a promyšleného vedení války, k její úloze patřila také ochrana Athén.
  • Démétér (Ceres) - byla uctívána jako bohyně úrodnosti a rolnictví.
  • Dionýsos (Bacchus) - u Řeků nejoblíbenější z bohů. Byl patronem všech svátků, oslav, zpěvů a především vína.
  • Hefaistos (Vulkán) - bratr bohyně Athény, byl bohem ohně a ochráncem kovářů. Jeho dílna byla v Etně a jednoocí Kyklopové sloužili kulhavému bohu jako pomocníci. Je mu zasvěcen chrám v Akropolis v Athénách, který patří mezi nejzachovalejší v Řecku.
  • Hádés (Plutos) - vládce podsvětí. Společně se svými bratry Diem a Poseidonem se dělili o vládu nad světem. Bůh mrtvých.
  • Hera (Juno) - žárlivá Diova žena, byla bohyní nebes a ochránkyní manželství.
  • Hermes (Merkur) - poslíček Diův. Se svými okřídlenými sandály přinášel bohatství, ochraňoval obchod, dopravu a poutníky. Navíc platil jako bůh obchodníků a zlodějů.
  • Hestia (Vesta) - Diova sestra, byla bohyní domácího krbu a rodinného štěstí.
  • Poseidon (Neptun) - Diův bratr, byl ochráncem moří a mořské plavby. Podle rozmaru se staral o šťastnou plavbu, nebo svým trojzubcem sesílal bouře a zemětřesení.
  • Zeus (Jupiter) - král a otec bohů a lidí. Staral se o ochranu domovů a rodiny, jakož i o dodržování zákonů. Byl pověstným rozkošníkem.

Po připojení řeckého území k Říši římské, převzali Římané od Řeků i jejich hlavní božstva. Přisoudili jim však nová jména, která jsou uvedena v závorkách.

O neslábnoucím významu mytologie i pro moderní Řeky se můžete sami přesvědčit například při některém z Last Minute Řecko.

ŘECKÉ HOSPODÁŘSTVÍ

Důležitým odvětvím řeckého hospodářství je cestovní ruch. Do Řecka ročně přijíždí okolo 10 milionů turistů, naši klienti využívající nabídku zájezdů a last minute Řecko se na této hodnotě také podílejí. Nádherné pláže Řecka a krásná krajina společně s kulturními a historickými pamětihodnostmi jsou nesporně velkým lákadlem.

Další obživou na řeckých ostrovech je zemědělství a chov dobytka. Velký význam představuje pro Řeky od starověku olivovník, který je zdrojem oliv a výborného olivového oleje, který má velmi široké použití. Na každém řeckém ostrově naleznete i vinice. Místní vína jsou opravdu lahodná a z některých ostrovů se víno vyváží do celého světa. Dalšími vynikající produkty jsou med, mandle, rozinky, hroznové víno, masitá rajčata, okurky, melouny, broskve, meruňky a další drobné ovoce. Na Krétě naleznete i rozsáhlé kaštanové sady.
Řecku a řeckým ostrovům nedílně patří stáda ovcí a koz.

Mořský rybolov na řeckých ostrovech není výnosný a nestačí spotřebě. Řecko je závislé na dovozu mořských produktů. Lov mořských hub vytlačuje syntetická výroba, ale přesto je to velmi oblíbený turistický suvenýr.

Na některých ostrovech ještě přežívá tradiční stavba dřevěných lodí. Např. na ostrově Samos naleznete dílny výrobce lodí, kde se řemeslo dědí z otce na syna.

Na řeckém ostrově vždy naleznete i hrnčířskou dílnu, která vyrábí tradiční drobnou keramiku, která je velmi vyhledávaná turisty. Dekory i výrobky bývají často typické pro ostrov, kde je vyroben.

Na některých ostrovech se těží mramor, který je světově proslulý (např. na ostrově Tinos nebo Naxos).

Zájezdy do destinací

MAPA2: https://www.viamare.cz/google/map/data-provider
Zobrazit mapu