Korfu - Zajímavosti

Co se pije na ostrově Korfu


Na ostrově Korfu se vyrábí opravdu výjimečné pivo. Určitě ochutnejte korfské zázvorové pivo, které se nevaří z chmele a sladu, ale z citronu a zázvoru. Je to vlastně zvláštní a velmi osvěžující limonáda, které se na ostrově Korfu říká tzizimbirru. Nikde jinde než na ostrově Korfu ji nenajdete. Asi 11 km od vesničky Dassie je vesnička Sokraki. Do této vesnice vede klikatá cesta z vesnice Ano Korakiana. Je to cesta jen pro dobrého řidiče, protože zatáčka střídá zatáčku. Odměnou Vám mohou být nejen nádherné výhledy na ostrov Korfu, ale i lahodná limonáda, kterou si vypijete na vesnické návsi Sokrati.


Na ostrově Korfu se pije převážně místní korfské víno. Zakoupíte jej nejen v korfských tavernách a mini marketech, ale často také v malých stáncích u cesty. Jeden z takový stánků stojí u asfaltové cesty u vesnice Vistonas, která se rozkládá uprostřed olivových hájů. U stánku naleznete stolky, kde Vám paní majitelka nalije vzorky místních vín, které rodina vypěstovala na svém vinohradu. Vína červená i bílá. Nedá Vám to, určitě si něco zakoupíte, pokud to nebude víno, tak pak med s ořechy nebo voňavé bylinky.


Nejlepší kávu na ostrově Korfu prý vaří v kafenionu ve vesničce Pagi. Vesnička se stala středem zájmu i filmařů, kteří zde natočili záběry, kdy agent 007 James Bond prchá před svými pronásledovateli. V kafenionu na návsi si užijete nejen vynikající kávu, ale můžete se podívat i na fotky z natáčení.


Trochu z Homéra


Ostrov Korfu je snad bájným ostrovem Fajáků, který se nazýval Scherií. Pokud ano, tak pak právě na ostrově Korfu se odehrávalo romantické setkání Odyssea s princeznou Nausikou. Odysseus se vracel z války o Tróju a ztroskotal na ostrově Korfu. Nausika si hrála s družkami na pobřeží a pod ležícím stromem uviděla spícího nahého muže, kterého ošetřila a zavedla do paláce ke svému otci. Zde se mu dostalo královského přijetí, král uspořádal hostinu, kde pěvci zpívali písně na oslavu hrdinů Trojské války a na oslavu Odyssea. Král Fajáků daroval Odysseovi nepotopitelnou loď, kterou Odysseus odplul bezpečně z Korfu na Ithaku. Když se loď vracela na Korfu, bůh Poseidon, který dělal vše proto, aby Odysseus zahynul, proměnil loď u pobřeží Korfu ve skálu. Velkou skálu můžete vidět u břehů Paleokastritsi.


Trochu z historie Korfu


Víte, že se ostrov Korfu pětkrát ubránil nájezdu Turků a to i přesto, že si už Turci podrobili celé Řecko? Byli to Benátčané, kteří vystavěli Novou pevnost a celé město obehnali mohutnými hradbami. Poprvé to bylo v roce 1431 a naposledy v roce 1716. Obyvatelé Korfu se statečně bránili a Turkům ubránili.


Víte že, město Korfu se stalo hlavním městem státu, který vznikl v roce 1800? Republika se jmenovala Republika sedmi ostrovů. Už v roce 1807 se však Jónské ostrovy staly francouzskou provincií. Po Francouzích pak přišli Britové, kteří od roku 1814 půl století vládli na Korfu a dalších Jónských ostrovech.


Patron ostrova svatý Spyridon


Snad každý větší ostrov v Řecku má svého patrona. Na ostrově Korfu je to sv. Spyridon, který se narodil na Kypru a se svojí ženou Irini přišel na Korfu. Byl to vlastně pastýř, který žil příkladně skromně a zbožně, a který byl později za svůj příkladný život zvolen biskupem. Věří se, že sv. Spyridon už za svého života, ale i po své smrti několikrát zachránil ostrov před katastrofou, např. před nájezdem Turků, před morem nebo hladomorem. Velké oslavy tohoto patrona se na Korfu konají 11.srpna. Díky tomuto patronovi je na Korfu hodně Spyrosů, Spyrosy naleznete takřka v každé korfské rodině.


Co je to kumkvat


Na severozápadě ostrova Korfu se pěstuje ovoce kumkvat. Ovoce má velikost jako švestka a oranžový jako pomeranč. Ovoce bylo na Korfu přivezeno z Japonska. Na Korfu si můžete koupit marmeládu, ale i lahodný oranžový likér z tohoto ovoce. Kumkvat je osvěžující a dobrý, když jej jíte i se šlupkou.

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour