Zakynthos - Zajímavosti

Ostrov Zakynthos


Ostrov Zakynthos má téměř trojúhelníkovitý tvar se dvěmi zelenými hornatými výběžky zasahujícími do moře a vytvářejícími tak záliv Laganas. Borovicemi pokryté hory nalezneme spíše na severu ostrova, zatímco střed je mírný a porostlý bujnou vegetací. Zde nalezneme především vinnou révu, olivovníky, mandlovníky a sezónní zeleninu. Vybrat si můžeme z mnoha písečných pláží omývaných lákavě šumicí vodou. Květiny všech druhů vyplňují každý kousíček volného prostoru a vzduch je nasycen vůní, která v dávných dobách tolik učarovala návštěvníkům tohoto ostrova. Slunečné počasí po většinu roku a dobrá úroveň místních komunikací usnadňují prozkoumávání ostrova. Mezi nejvíce navštěvovaná letoviska patří Argassi, Alikes, Pianos, Tsilivi, Vassilikos, Gerakas, Porto Roma a nejznámější Laganas. Letoviska díky svým plážím a bohaté nabídce vábí tisíce turistů od května do září. Na plážích v Laganas, Vassilikos a Gerakas kladou svá vajíčka ohrožené mořské želvy Caretta-Caretta.


Město Zakynthos


Hlavním městem ostrova je stejnojmenné přístavní město Zakynthos jež bývá rovněž nazýváno Chora. Jedná se o nové město vybudované na místě starého města, které bylo zničeno zemětřesením v roce 1953. Tato ničivá přírodní katastrofa zničila celé město s výjimkou tří budov. V současné době se město neustále rozrůstá do vnitrozemí ostrova a to do tvaru nepravidelného kruhu. Dalo by se říct, že se jedná o tvar amfiteátru jenž se rozprostírá po centru města a na jižních svazích vrchu Castle. Nalezneme zde několik pamětihodností, které stojí za to vidět: klášter Agios Dionysios, kde jsou uchovávány ostatky svatých, zajímavá muzea, náměstí Agios Markos a Dionysios Solomos, nákupní centrum na ulici Alexandrou Roma a na pobřežní cestě, ulice Kon Lombardou nebo Strata Marina (jak ji nazývají místní), dále pak množství starých kostelů, které byly po zemětřesení v roce 1953 zachovány nebo zrekonstruovány. Nové město si uchovalo styl starého Zakynthosu. Na kopci nad městem se tyčí zbytky benátské pevnosti - brána, hradby a cimbuří. Z tohoto místa je úžasný výhled na zátoku, úrodnou nížinu ve vnitrozemí a pláže táhnoucí se až kam oko dohlédne. Prohlédněte si Řecko pěkně z výšky.


Náměstí Dionysios Solomos


Procházka na náměstí Dionysios Solomos vám poskytne představu o tom, jak to ve městě vypadalo před zemětřesením. Náměstí představuje do široka otevřený prostor jenž je orientován k moři a je obklopen velkolepými budovami s klenutými okny a podloubími jako např. Muzeum postbyzantského umění města Zakynthos či Městská knihovna. V sousedství na vyvýšeném místě nalezneme kostel Agios Nikolaos - budovu postavenou v renesančním stylu se zvonicí v byzantském stylu. Tento kostel je jednou z mála budou, které přečkaly ničivý požár v roce 1953. Uprostřed náměstí stojí socha Dionysiosa Solomose, národního básníka Řecka a rodáka z ostrova Zakynthos.


Strata Marina


Pobřežní Strata Marina (Kon Lombardou) je dlážděná ulice lemující zátoku. V sezóně se stává nejrušnější ulicí města. Obzvláště některé večery při západu slunce se zdá, že se celé město se vydalo na večerní procházku. Nalezneme zde nesčetné kavárny, restaurací a obchůdků nabízejících zboží všeho druhu, jež lákají turisty i místní obyvatele k posezení či nákupu. Určitě vyzkoušejte místní specialitu mandolato. Je to pamlsek kombinující med a pražené mandle a je to opravdová lahůdka. Ulice začíná na náměstí Dionysios Solomos a pokračuje až ke kostelu patrona ostrova Zakynthos - kostelu Agios Dionysios.


Náměstí Agios Markos


O několik ulic dále od náměstí Dionysios Solomos směrem k centru města se nachází historické náměstí Agios Markos. Zde nalezneme katolický kostel Agios Markos a Muzeum věnované Dionysiosu Solomosovi, Kalvosovi a ostatním významným rodákům tohoto Ostrova.


Ulice Alexandrou Roma


Na náměstí Agios Markos začíná ulice Alexandrou Roma, která vede středem téměř celého města a je lemována podloubími. Po několik století byla tato ulice obchodním centrem města.


Za vidění stojí dva kostely zasvěcené Panně Marii s velkolepými díly od místních a krétských hagiografů.


Krátká procházka ulicemi města přesvědčí návštěvníka o tom, že úsilí zachovat atmosféru města před zemětřesením není soustředěno pouze na budovy, ale rovněž na celkové uspořádaní města. Ve městě Zakynthos je vše naplněno nostalgií s přídechem romantiky. Malebná náměstí jako například již zmiňované náměstí Dionysios Solomos a náměstí Agios Markos, dlouhá silnice lemující pobřeží Strata Marina, starobylé náměstí Rougas a moderní ulice Alexandrou Roma, všechna tato místa představují nostalgickou vzpomínku na minulost.


Pamětihodnosti


Agios Sostis


Nejmalebnějším místem v zátoce Laganas je borovicemi pokrytý ostrůvek Agios Sostis. Jedná se o soukromý ostrov, který se nachází v levé části zátoky Laganas. Až do roku 1633 byl spojen s pevninou v Laganas, poté byl oddělen v průběhu zemětřesení. V současnosti je během sezóny spojen s pevninou dřevěným mostem a funguje jako kavárna a noční klub.


Modré jeskyně ve Volimes


V severní části ostrova Zakynthos, na východním pobřeží u mysu Skinari v oblasti Aspros Vrahos se nacházejí Modré jeskyně Volimes. Výrazná světle modrá barva vody, která vše pohlcuje, dala tomuto místu jméno. Největší jeskyní je Kyanon Spilaio.
Jeskyně jsou vzdáleny od pevniny asi 10 minut lodí, kterou si můžete pronajmout na pobřeží nedaleko majáku na Skinari. Návštěva jeskyní je taktéž možná lodí jež každodenně vyplouvá z přístavu v hlavním městě Zakynthos nebo také z přístavu Agios Nikolaos ve Volimes. Nejvhodnější dobou pro návštěvu jeskyní jsou ranní hodiny, protože intezivní světlo odrážející se na stěnách zbarvuje mořské dno různými barvami.


Bochali


Proslulá oblast Bochali se nachází na nejvýše položeném místě v hlavním městě Zakynthos. Odsud je úchvatný výhled nejen na město, ale rovněž na celé okolí. Tato oblast byla jako první turisticky rozvíjena a nachází se jen kousek od bývalého hlavního města Castro. Z budov vytvořených v minulých dobách uchvátí chrámy zasvěcené bohům Apolovi a bohyni Venuši. Náměstí v Bochali dominuje kostel Panny Marie s vysokou zvonicí, která je vidět z kteréhokoliv místa ve městě. Několik částí kostela bylo vzato ze starého kostela Panny Marie ze 16. století jenž byl v Castru.


Benátský hrad


Oblasti Bochali dominuje benátský hrad na kopci, který byl dříve hlavním městem během benátské dominance. Přesné datum kdy byl tento hrad postaven není známo. Zdi tohoto hradu jsou z kamene a vypadá jako podobné stavby na ostrově Kréta. V roce 1480 byla velká část zničena Turky a restaurování bylo zakázáno. Od té doby místní obyvatelé až do roku 1514 učinili několik pokusů o restaurování po několika zemětřeseních, ale největší úsilí bylo vyvinuto v roce 1515 s přispěním Benátčanů. V této době byly přidány děla a byla vybudována velká vstupní brána, na okolních stěnách nalezneme lva Sv. Marka znak Benátek. Benátčané zde vytvořili několik pozoruhodných děl a zavedli kanalizační systém. Zub času společně s několika zemětřeseními změnil charakter starého města, z kterého se dochovalo jen velmi málo. Při návštěvě hradu lze vidět kamenné kobky vězení, sklad zbraní, zbytky kanalizačního systému a ruiny několika kostelů. Geologické změny v 16. století vedly k odtržení jihovýchodní části hradu od vrchu Exidavelonis. V této době byly zničeny také Kyklopské zdi a starobylá akropole. Umístění hradu bylo pečlivě uváženo. Benátčané stavěli své hrady tak, že z nich bylo vidět na další, tudíž můžeme vidět na hrad Kilini. Okolí porostlé borovicemi a úchvatný výhled na hlavní město Zakynthos učiní z Vaší návštěvy zde nezapomenutelný zážitek.


Kamares a jeskyně Keri


Rozmanité pobřeží okolo Keri se táhne v délce 18 km a nalezneme zde nespočet pláží, zátok a přírodních přístavů. Kombinace hornatého terénu, ohromujících srázů a záhadných jeskyní činí z této oblasti ideální místo pro potápěče, majitele lodí. Ze břehu má voda často modro-zelenou barvu a to díky odrazům světla, někdy je barva vody stříbrná. Krajina je úchvatná. Kamares jsou dva ohromné přírodní kamenné oblouky známé jako malý a velký Kamara. Přestože je zde značná hloubka, voda je tak čistá, že lze vidět až na dno. Modré jeskyně (Blue Caves), Netopýří jeskyně (Bat Cave), Lachtaní jeskyně (Seal Cave) a mnohé další byly vytvořeny erozí skal. Jedná se o působivé přírodní úkazy a to především díky střídání barev uvnitř a venku jeskyní.


Maják v Keri


Při průchodu vesnicí Keri dojdeme až k majáku, který je postaven na okraji 200 metrů vysokého útesu, výhled odsud je okouzlující, příkré pobřeží a světle modré moře.

Na ostrově Zakynthos Viamare doporučuje

PANORAMA (Limni Keri) - Zakynthos
First Minute
Doporučujeme
Dítě pobyt zdarma
Dítě výhodně
KlimatizaceVýhled na mořeWi-Fi (bez záruky) Parkování u letiště zdarma
DAKIS - Zakynthos
Doporučujeme
Dítě pobyt zdarma
Dítě výhodně
KlimatizaceVýhled na mořeWi-Fi (bez záruky) Parkování u letiště zdarma
LEONIDAS - Zakynthos
First Minute
Novinka
Doporučujeme
Dítě pobyt zdarma
Dítě výhodně
KlimatizaceWi-Fi (bez záruky) Parkování u letiště zdarma

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour