Kefalonie - Zajímavosti

Myrtos – Assos


Z Argostoli, hlavního města ostrova Kefalonie, které je východiskem pro podnikání skvělých výletů, se lze vypravit do Myrtosu – krásné oblasti, jejíž obyvatelé ji považují za "pupek světa". V této zajímavé krajině čeká na cestovatele jedno překvapení za druhým. Určitě Vás přiláká písečná pláž, nejkrásnější v celé Evropě. U pláže se tyčí vysoké přímořské skály. Skvělá kombinace modré a zelené barvy vytváří těžko popsatelnou atmosféru. Zde turisté zmožení příjemnou únavou po procházkách doplňují svou energii. Z malebné pláže se lze vydat po zaplavených zelených svazích nahoru odkud se naskýtá nezapomenutelný pohled na Assos, skvěle položené místo na poloostrovní šíji, ve skutečné oáze borovic a cypřišů. Město se vyznačuje zvláštním architektonickým koloritem. U malebného přístavu jsou pláže a řada lidových taveren. V létě je tam ráj jachtařů. Vesnice se doslova chlubí benátskou pevností, která ozvláštňuje toto místo tajemnou a romantickou atmosférou. Pevnost sloužila jako obrana obyvatel před útoky pirátů.


Poloostrov Paliki


Lixouri je jedno z nejdůležitějších měst ostrova. Vyznačuje se svou tradiční architekturou. Můžeme zde najít malé domky, které jsou doslova přeplněny barevnými květinami. Je zde řada krásných náměstí, půvabných kavárniček a krásných kostelů. Obyvatelé tohoto města jsou všude známí svou chytrostí, srdečností a citem pro humor.


K místním pozoruhodnostem patří:


Knihovny Jakovateios i Petriceios, kde se nachází vzácné knihy a kněžské úbory. Nalezneme zde také Filharmonickou školu, odbornou školu Vallianou a bronzovou sochu velkého satirického básníka A. Laskarata, sochu Stama Petrice u přístavu Lixouri a kostel Agios Charalambos, který je zasvěcený patronu města. Za zmínku stojí i klášter Kechrionos, ležící na cestě směrem do Argostoli. Na severu se tyčí starověká Pali (Paleokastro), kde jsou zachovány středověké pevnosti a nepatrné stopy Akropole. Skutečným zážitkem je návštěva horské vesnice Atheras.


V místech Agios Spiridonas, Kuvalata i Agios Dimitrios jsou nádherné rozsáhlé pláže. Nachází se zde rodný dům básníka A. Laskarta. Lukerta je i rodištěm malíře byzantských ikon Lukerata. Z vesnice Michalitsata je krásný pohled k rozhledným vinicím a protilehlému pobřeží Argostoli.


Na jihu poloostrova Paliki leží krásné pláže Lepeda i Mega Lakkos (Mia Lakkos – benátský název) s jemným červeným pískem. Zde se nachází také klášter Agia Paraskevi.


Na protější straně u šíje velké zátoky je vidět skalnatý ostrov Vardiani, jenž může být opravdovým rájem pro rybáře. Vesnice Mandzavinata je východiskem pro návštěvu kostelů Agios Spiridonas, Panagias a Agia Sofia. Ikony, zdobící tyto kostely jsou skutečná umělecká díla.


Mezi jilnatými kopci klesá cesta, která sestupuje k pláži Xi a končí u moře. Tato pláž je pokračováním pláže Mega Lakkos. Je pokryta opět červeným pískem.


V blízkosti vesnice Mandzavinata se nachází vzácná Kounopetra, což je skála pohybující se uvnitř moře. Kounopetra je jeden z nejzajímavějších přírodních fenoménů ostrova.


U mysu oblasti Vatso existoval ve starověku chrám boha moře Poseidona, z něhož je až dodnes zachována překrásná podlažní mozaika, kterou si lze prohlédnout v archeologickém muzeu v Argostoli. Dostáváme se do další vesnice – Chavriata tzv. balkónu Jónského moře, odkud je krásný rozhled. Z Chavriaty vede úvozová cesta k Majáku Jerogobos.


Vedle leží Chavdata, největší vesnice poloostrova Paliki. Můžeme zde navštívit starý kostel Svatých Apoštolů a podívat se na pozlacený oltář spolu s obrazy. Dále vede cesta ke klášteru Kipourion, zdobeného byzantskými obrazy. Tady se můžete podívat na vzácné náboženské památky. Odtud je vidět nejkrásnější západ slunce. Klášter je postaven na okraji jedné kolmé strže, která končí v moři.


Nedaleko se také nachází další klášter Agia Paraskevi Tafion. Severně odtud se rozkládá pláž Platia Amos, která je ideálním místem pro jachtaření.


Z vesnice Vilatoria sestupuje cesta ke krásné pláži Petani, která je pokrytá bílým pískem. Na cestě z vesnice Chavdata směrem k Lixouri potkáme i klášter Koronatou, kde je umístěna plačící ikona Pany Marie.


Chcete vědět jak vypadal ostrov v době 2. světové války?


Vojsko znovu navštívilo Kefalonii! Díky bohu tentokrát jenom v rámci natáčení třicetipěti milionového projektu na motivy knihy Louise de Berniera Mandolína Kapitána Corelliho. Tato kniha byla poprvé publikována v roce 1995 a od té doby se stala centrem pozornosti čtenářů i filmového průmyslu. Místní lidé i turisté měli pocit, že kniha ukazuje okupaci ve velmi romantickém pohledu a proto filmaři započali s hledáním detailů a skutečností z okupace. S pomocí pamětníků se jim podařilo vytvořit skutečný obraz toho, co se tenkrát na Kefalonii odehrávalo a mohli proto zasadit de Bernierův příběh do skutečného pozadí. V srpnu roku 1953 postihla Kefalonii série nejkrutějších zemětřesení se sílou 7,3 Richterovy stupnice a i toto zemětřesení bylo v této knize zachyceno. Jónské ostrovy trpí zemětřeseními a otřesy poměrně často v porovnání s ostatními místy, ale žádné z nich nebylo tolik silné jako zemětřesení v roce 1953, které zničilo velkou část hlavního města Argostoli. A tak filmaři stáli před rozhodnutím, jestli bude lepší umístit filmování na Korfu, do Turecka nebo do Albánie, kde je dostatek budov v Benátském stylu - v architektuře která byla kdysi pro Kefalonii charakteristická nebo vytvořit kulisy přímo na Kefalonii. K radosti místních obyvatel i turistů se rozhodli pro druhou možnost. Pro vybudování kulis bylo vybráno městečko Sami. Již od února se začali lidé od filmu sjíždět a za pomoci místních řemeslníků se jim podařilo vytvořit to, co si všichni posledních 47 let mohli pouze představovat – hlavní město Argostoli v jeho plné kráse, kterou před osudným zemětřesením okouzlovalo své návštěvníky. A filmování mohlo začít! Hlavního hrdinu Kapitána Corelliho hraje oskarový herec Nicholas Cage, jeho lásku Pelagiu představuje španělská herečka Penelope Cruz a jejího otce doktora Iannise Angličan John Hurt. Režisérem projektu je John Madden, jehož dílem je například velmi úspěšný snímek Zamilovaný Shakespeare a producent je Kevin Loader, z jeho tvorby jmenujme třeba Fargo nebo velmi úspěšný film Čtyři svatby a jeden pohřeb.


Mandolína Kapitána Corelliho - motiv filmu


Děj filmu, který se natáčel v roce 2000 na ostrově Kefalonie. Píše se rok 1941 a Kapitán Antonio Corelli, pohledný italský důstojník je se svou posádkou odvelen na krásný pod Řecko patřící ostrov Kefalonie. Jeho posádka má za úkol obsadit tento ostrov. Příjezd italské armády se setkává s velkým odporem a opovržením místních obyvatel, tedy i doktora Iannise a jeho krásné dcery Pelagie. Odpor obyvatel se pozvolna mění, pod vlivem slušnosti a šarmu Kapitána Corelliho. Ten se snaží, aby okupace probíhala co nejklidněji a pro všechny byla co nejméně nepříjemná. A v této době, kdy se okupace zdá jako procházka růžovým sadem se Kapitán Corelli a jeho muži seznamují s mladým důstojníkem německé armády Weberem. Corelli je nejprve ubytován u doktora v domě a postupně se zamiluje do jeho dcery. Ta je však zasnoubena s místním rybářem Mandrasem, který nyní bojuje s řeckou armádou v Albánii. Pelagia nejprve jeho vyznání odmítá, ale poté, co se Mandras vrátí z války, otřesený a vyčerpaný, zjišťuje, že i ona se do italského důstojníka zamilovala, a že ji jeho humor a překrásná hra na mandolínu okouzlili. Pelagia jde vysvětlit svou situaci Mandrasově matce Drosoule, ale místo toho potkává Mandrase, který se jí svěřuje se svým úmyslem vstoupit mezi partyzány. Jeho pocit nenávisti k italským a německým okupantům roste stejně, jako hořknou jeho city k Pelagii. Corelli a Pelagia si uvědomují, že se do sebe zamilovali, ale Corelli se obává, že jejich láska nemá šanci, dokud neskončí válka. Po atentátu na Mussoliniho a kapitulaci Itálie dochází na ostrově k oslavám konce okupace, bohužel předčasně. Německá armáda obsadí ostrov a zmasakruje italskou armádu. Je zabito několik tisíc italských vojáků a Corelli a jeho muži jsou postaveni před popravčí četu. Corellimu se zázračně podaří uprchnout, jeden z jeho mužů Carlo ho zachrání před kulkami. Iannis a Pelagia Corelliho operují a Pelagia se o něj stará celou dobu jeho rekonvalescence, po uzdravení poznává, že se Corelli velmi změnil. Pocit viny za ztrátu svých mužů a vztek na přemožitele mu znemožňuje najít v sobě původní nevinnou lásku k Palegii. Mezitím se Corelli spojí s Mandrasem a požádá ho, aby mu pomohl najít německého důstojníka Webera. Když dojde k setkání, Corelli Webera zabije. Má to být pomsta za smrt jeho mužů. Po zoufalém loučení s Pelagií Corelli ostrov opouští se slovy, že už nikdy nebude moci cítit lásku. Pelagia má zlomené srdce. Po odchodu Coreliho Mandras napadne Pelagii a jeho matka Drosuoula ho za to nechá vyhostit z ostrova. Pár let po válce Corelli nahraje mandolínovou skladbu věnovanou Pelagii a pošle jí ji. Iannis se rozhodne Corellimu odepsat, ale při dokončení dopisu ho zastihne mohutné zemětřesení, které zachvátilo roku 1953 ostrov a umírá v troskách svého domu. Pelagia trpí a ve svém žalu se v dopise obrací na Corelliho. Při letním festivalu Svatého Gerasima se Corelli navrací na Kefalonii a setkává se s Pelagií. Rozhodnou se začít znovu objevovat svou lásku…

Sledujte nás

Google Plus You Tube

© Copyright VIAMARE s. r. o. Specialista na Řecko od roku 1992-2017 . Všechna práva vyhrazena.
Realizace: MagicWare | Redakční systém is>content | Rezervační systém is>tour